Portal Pszczelarski

Rój pszczół zachowuje się podobnie do ludzkiego mózgu

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA rój roje pszczół

Zachowanie pszczelego roju ciekawi naukowców od wielu lat. Do tej pory nie udało się do końca przeanalizować w jaki dokładnie sposób działają pszczoły, aby dostosować się do zmieniających się warunków otoczenia. Naukowcy z Harvardu podjęli kolejną próbę rozwiązania tej zagadki. Wyniki ich eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Physics".

Eksperyment polegał na zamknięciu roju pszczół miodnych w niewielkiej przeźroczystej skrzynce z ruchomym sufitem. Naukowcy poruszali w ten sposób podłożem, na którym przysiadły pszczoły i obserwowali ich zachowanie. Zmieniano częstotliwość, długość i amplitudę drgań.

Okazało się, że pszczoły zmieniały swoje położenie poprzez spłaszczenie stworzonego stożka, tym samym same dostosowywały obciążenia, jakie musiały znosić niektóre z owadów, co sprawiało, że rój był bardziej stabilny. Dokładne analizy oraz szczegółowe wyliczenia prowadzone przez naukowców dały podstawę do stwierdzenia, iż zachowania pszczół tworzących rój są bardzo podobne do działania neuronów w ludzkim mózgu. 

Opracowano na podstawie:

Gazeta Wyborcza, Oto jak rój pszczół dostosowuje się do otoczenia, http://wyborcza.pl/7,75400,23930923,oto-jak-roj-pszczol-dostosowuje-sie-do-otoczenia.html, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.29

Nature Physics, Collective mechanical adaptation of honeybee swarms, https://www.nature.com/articles/s41567-018-0262-1, Data publikacji: 2018.09.17, Data odczytu: 2018.09.29



Liczba wyświetleń artykułu: 2220

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

O co chodzi w BeePower!?

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo