Portal Pszczelarski

Udane miodobranie w miejskiej pasiece w Krakowie 2018

pszczelarstwo małopolskie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie sezon pszczelarski 2018 Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie

Tegoroczne zbiory miodu w pasiece Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie można uznać za wyjątkowo udane. Udało się zebrać prawie 280 kilogramów miodu! Władze uczelni planują powiększenie pasieki.

Jak informuje Nauka w Polsce, pasieka na terenie Akademii funkcjonuje od 2016 roku, w tym momencie znajduje się tam osiem uli, w których mieszka łącznie aż 550 tysięcy pszczół. Pszczołami opiekują się zarówno profesjonalni pszczelarze, jak i pracownicy, którzy ukończyli specjalny kurs. Władze Akademii zawsze podkreślają jak ważne są dla nich umiejętności osób opiekujących się pszczołami, dlatego też współpraca z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Krakowie jest w tym aspekcie niezbędna.

Pozyskany w pasiece miód to głównie miód akacjowy, lipowy i spadziowy. Opiekunowie pszczół cieszą się wyjątkowo z faktu, iż z nowych trzech uli (postawionych w pasiece dopiero w 2018 roku) udało się zebrać aż 80 kilogramów miodu.

W związku z ewidentnym sukcesem przedsięwzięcia oraz pozytywnym przyjęciem pszczół przez okolicznych mieszkańców oraz studentów, władze uczelni mają zamiar powiększyć pasiekę o kolejnych 10 uli. Według planu, miałyby one stanąć na terenie Miasteczka Studenckiego.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Kraków/Prawie 280 kg miodu zebrano z pasiek AGH, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30979%2Ckrakow-prawie-280-kg-miodu-zebrano-z-pasiek-agh.html, Data publikacji: 2018.09.2018, Data odczytu: 2018.09.15Liczba wyświetleń artykułu: 1246

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych