Portal Pszczelarski

Udane miodobranie w miejskiej pasiece w Krakowie 2018

pszczelarstwo małopolskie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie sezon pszczelarski 2018 Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie

Tegoroczne zbiory miodu w pasiece Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie można uznać za wyjątkowo udane. Udało się zebrać prawie 280 kilogramów miodu! Władze uczelni planują powiększenie pasieki.

Jak informuje Nauka w Polsce, pasieka na terenie Akademii funkcjonuje od 2016 roku, w tym momencie znajduje się tam osiem uli, w których mieszka łącznie aż 550 tysięcy pszczół. Pszczołami opiekują się zarówno profesjonalni pszczelarze, jak i pracownicy, którzy ukończyli specjalny kurs. Władze Akademii zawsze podkreślają jak ważne są dla nich umiejętności osób opiekujących się pszczołami, dlatego też współpraca z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Krakowie jest w tym aspekcie niezbędna.

Pozyskany w pasiece miód to głównie miód akacjowy, lipowy i spadziowy. Opiekunowie pszczół cieszą się wyjątkowo z faktu, iż z nowych trzech uli (postawionych w pasiece dopiero w 2018 roku) udało się zebrać aż 80 kilogramów miodu.

W związku z ewidentnym sukcesem przedsięwzięcia oraz pozytywnym przyjęciem pszczół przez okolicznych mieszkańców oraz studentów, władze uczelni mają zamiar powiększyć pasiekę o kolejnych 10 uli. Według planu, miałyby one stanąć na terenie Miasteczka Studenckiego.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Kraków/Prawie 280 kg miodu zebrano z pasiek AGH, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30979%2Ckrakow-prawie-280-kg-miodu-zebrano-z-pasiek-agh.html, Data publikacji: 2018.09.2018, Data odczytu: 2018.09.15



Liczba wyświetleń artykułu: 1603

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.