Portal Pszczelarski

Atak szerszeni na Mazurach podczas imprezy biegowej 2018

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie szerszeń atak szerszeni

Podczas imprezy biegowej zorganizowanej przez gminę Mikołajki doszło do niespodziewanego ataku szerszeni. Właściwie wszyscy uczestnicy imprezy zostali użądleni, natomiast poważniej poszkodowanych było 18 osób w tym jedno dziecko.

Impreza "Biegam bo lubię" jest organizowana na terenie gminy od kilku lat. Do tej pory nigdy nie zanotowano tego typu wypadków. Cykliczna impreza odbywała się za każdym razem bez większych problemów.

Z niewiadomych przyczyn, tym razem doszło do ataku owadów. Pracujący na miejscu strażacy ustalili, iż na trasie biegu w miejscowości Zełwągi, na jednym z drzew znajdowało się gniazdo szerszeni. Nie ustalono dokładnie z jakiego powodu owady zaatakowały uczestników biegu. Jak podaje Polsat News, podejrzewa się, że owady poczuły zagrożenie obecnością tak dużej liczby biegaczy, możliwe jest także, że któryś z uczestników wpadł w gniado i tym samym rozjuszył szerszenie.

Na miejscu zdarzenia pracowało kilka zastępów ratownictwa medycznego oraz straż pożarna. Wezwano nawet helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale na szczęście żaden z uczestników nie był uczulony na jad szerszeni i nie wymagał transportu. Jedna osoba prawdopodobnie trafiła do szpitala. Polsat News informuje, iż usunięciem gniazda szerszeni miała zająć się profesjonalna firma.

Opracowano na podstawie:

Polsat News, Szerszenie zaatakowały biegaczy przełajowych. 18 osób poszkodowanych, http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-09-15/jeden-z-biegaczy-wpadl-w-gniazdo-szerszeni-18-osob-pokasanych/, Data publikacji: 2018.09.15, Data odczytu: 2018.09.16Liczba wyświetleń artykułu: 949

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Przyjęcie matki pszczelej - ułatwienia

Dlaczego pszczoły tworzą olbrzymie skupisko przed wylotem?

Budowa pszczoły miodnej - przewód pokarmowy i cewki Malpighiego