Portal Pszczelarski

Jubileusz 80-lecia Regionalnego Związku Pszczelarzy w Koninie

pszczelarstwo wielkopolskie Regionalny Związek Pszczelarzy w Koninie Władysław Poprawski Roman Kowalak

W niedzielę 16 września, odbyły się uroczystości uświetniające 80 lat działalności organizacji pszczelarskich na terenie Konina. Poza podniosłą atmosferą oraz uhonorowaniem niektórych postaci, była to przede wszystkim okazja do zwrócenia uwagi na aktualne problemy branży.

Pierwsza w Koninie wspólnota pszczelarzy została zarejestrowana 80 lat temu. Jak informuje portal Konin.pl, w tamtym czasie tych organizacji na tym terenie było jedynie 4. Dziś w Regionalnym Związku Pszczelarzy z siedzibą w Koninie jest zarejestrowanych aż 730 pasjonatów pszczół.

Władysław Poprawski, wiceprezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Koninie, przyznaje, że ta organizacja ma przede wszystkim charakter społeczno-oświatowy. Głównym zakresem zainteresowania organizacji jest prowadzenie szkoleń oraz edukacja społeczeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że pszczelarze obawiają się o przyszłość pszczół. Ich zdaniem wprowadzanie nowych środków chemicznych do zaprawiania roślin jest wysoce szkodliwe i niezwykle niebezpieczne dla owadów. Jubileusz, był zatem okazją nie tylko do świętowania, ale również do dyskusji na wiele poważnych tematów.

Jak czytamy na portalu Konin.pl, uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, podczas której zebrani dziękowali za łaskę jaka spotkała ich w tym sezonie oraz obdarowali, obchodzącego urodziny proboszcza, koszem pszczelich produktów. Uroczysty obiad był natomiast okazją do uhonorowania zasłużonych dla społeczności postaci. Kilku pszczelarzy otrzymało Statuetkę Księdza Doktora Jana Dzierżona, inni odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego lub dyplomy. Prezes PZP opowiedział zebranym o historii organizacji, natomiast Roman Kowalak – prezes Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy w Koninie oraz prezydent Waldemar Kudła skupili się na problemach z jakimi borykają się pszczelarze współcześnie.

Opracowano na podstawie:

Konin.pl, Jubileusz konińskich pszczelarzy, http://www.konin.pl/index.php/jeden-news-new/jubileusz-koninskich-pszczelarzy.html, Data publikacji: 2018.09.18, Data odczytu: 2018.09.18



Liczba wyświetleń artykułu: 1767

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Żurawina z miodem i wanilią

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Nan-e qandi

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli