Portal Pszczelarski

Pszczelarz Marcin Bolach apeluje do rolników

pszczelarstwo wielkopolskie Marcin Bolach apel pszczelarza współpraca pszczelarsko-rolnicza

Marian Bolach, pszczelarz z Ostrowa Wielkopolskiego wystosował apel skierowany do regionalnych rolników, w którym nawołuje do rozwagi w trakcie nadchodzących prac w gospodarstwach. Jego zdaniem problem ten przybiera na sile również w Wielkopolsce.

Kwestia nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin to chyba jeden z największych problemów jakie istnieją na linii pszczelarz-rolnik. W mediach pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące faktycznych działań rolników w tym zakresie, ale jeżeli pszczelarz decyduje się na wystosowanie publicznego apelu do rolników to musi oznaczać, że sytuacja jest poważna.

Jak informuje nasze miasto.pl, lokalny pszczelarz Marian Bolach, wystosował publiczną prośbę do rolników, którzy trują pszczoły. Uważa on, że rolnicy nie stosują się do zaleceń umieszczanych na opakowaniach herbicydów. Co więcej, relacjonuje on w swoim apelu wypowiedź jednego z rolników, który przekonuje, że opryskiwanie ścierniska w godzinach popołudniowych nie jest niebezpieczne dla pszczół, ponieważ – jego zdaniem – owady tam nie przylatują.

Marian Bolach stwierdza również, że i pszczelarze mają trudności w rozpoznaniu podtrucia pszczół, ponieważ te nadal pracują, muszą jednak przeorganizować zadania w ulu co siłą rzeczy osłabia rodzinę. Te wszystkie elementy składają się w ostatecznym rozrachunku na dodatkowe koszta jakie musi ponieść pszczelarz.

Opracowano na podstawie:

Ostrow.naszemiasto.pl, Rolnicy z powiatu ostrowskiego podtruwają pszczoły. Tysiące pszczół zagrożonych, http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/rolnicy-z-powiatu-ostrowskiego-podtruwaja-pszczoly-tysiace,4807561,artgal,t,id,tm.html, Data publikacji: 2018.09.19, Data odczytu: 2018.09.19Liczba wyświetleń artykułu: 952

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna