Portal Pszczelarski

Pszczelarz Marcin Bolach apeluje do rolników

pszczelarstwo wielkopolskie Marcin Bolach apel pszczelarza współpraca pszczelarsko-rolnicza

Marian Bolach, pszczelarz z Ostrowa Wielkopolskiego wystosował apel skierowany do regionalnych rolników, w którym nawołuje do rozwagi w trakcie nadchodzących prac w gospodarstwach. Jego zdaniem problem ten przybiera na sile również w Wielkopolsce.

Kwestia nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin to chyba jeden z największych problemów jakie istnieją na linii pszczelarz-rolnik. W mediach pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące faktycznych działań rolników w tym zakresie, ale jeżeli pszczelarz decyduje się na wystosowanie publicznego apelu do rolników to musi oznaczać, że sytuacja jest poważna.

Jak informuje nasze miasto.pl, lokalny pszczelarz Marian Bolach, wystosował publiczną prośbę do rolników, którzy trują pszczoły. Uważa on, że rolnicy nie stosują się do zaleceń umieszczanych na opakowaniach herbicydów. Co więcej, relacjonuje on w swoim apelu wypowiedź jednego z rolników, który przekonuje, że opryskiwanie ścierniska w godzinach popołudniowych nie jest niebezpieczne dla pszczół, ponieważ – jego zdaniem – owady tam nie przylatują.

Marian Bolach stwierdza również, że i pszczelarze mają trudności w rozpoznaniu podtrucia pszczół, ponieważ te nadal pracują, muszą jednak przeorganizować zadania w ulu co siłą rzeczy osłabia rodzinę. Te wszystkie elementy składają się w ostatecznym rozrachunku na dodatkowe koszta jakie musi ponieść pszczelarz.

Opracowano na podstawie:

Ostrow.naszemiasto.pl, Rolnicy z powiatu ostrowskiego podtruwają pszczoły. Tysiące pszczół zagrożonych, http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/rolnicy-z-powiatu-ostrowskiego-podtruwaja-pszczoly-tysiace,4807561,artgal,t,id,tm.html, Data publikacji: 2018.09.19, Data odczytu: 2018.09.19Liczba wyświetleń artykułu: 900

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia