Portal Pszczelarski

Pszczelarz Marcin Bolach apeluje do rolników

pszczelarstwo wielkopolskie Marcin Bolach apel pszczelarza współpraca pszczelarsko-rolnicza

Marian Bolach, pszczelarz z Ostrowa Wielkopolskiego wystosował apel skierowany do regionalnych rolników, w którym nawołuje do rozwagi w trakcie nadchodzących prac w gospodarstwach. Jego zdaniem problem ten przybiera na sile również w Wielkopolsce.

Kwestia nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin to chyba jeden z największych problemów jakie istnieją na linii pszczelarz-rolnik. W mediach pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące faktycznych działań rolników w tym zakresie, ale jeżeli pszczelarz decyduje się na wystosowanie publicznego apelu do rolników to musi oznaczać, że sytuacja jest poważna.

Jak informuje nasze miasto.pl, lokalny pszczelarz Marian Bolach, wystosował publiczną prośbę do rolników, którzy trują pszczoły. Uważa on, że rolnicy nie stosują się do zaleceń umieszczanych na opakowaniach herbicydów. Co więcej, relacjonuje on w swoim apelu wypowiedź jednego z rolników, który przekonuje, że opryskiwanie ścierniska w godzinach popołudniowych nie jest niebezpieczne dla pszczół, ponieważ – jego zdaniem – owady tam nie przylatują.

Marian Bolach stwierdza również, że i pszczelarze mają trudności w rozpoznaniu podtrucia pszczół, ponieważ te nadal pracują, muszą jednak przeorganizować zadania w ulu co siłą rzeczy osłabia rodzinę. Te wszystkie elementy składają się w ostatecznym rozrachunku na dodatkowe koszta jakie musi ponieść pszczelarz.

Opracowano na podstawie:

Ostrow.naszemiasto.pl, Rolnicy z powiatu ostrowskiego podtruwają pszczoły. Tysiące pszczół zagrożonych, http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/rolnicy-z-powiatu-ostrowskiego-podtruwaja-pszczoly-tysiace,4807561,artgal,t,id,tm.html, Data publikacji: 2018.09.19, Data odczytu: 2018.09.19Liczba wyświetleń artykułu: 1023

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia