Portal Pszczelarski

Pszczelarz Marcin Bolach apeluje do rolników

pszczelarstwo wielkopolskie Marcin Bolach apel pszczelarza współpraca pszczelarsko-rolnicza

Marian Bolach, pszczelarz z Ostrowa Wielkopolskiego wystosował apel skierowany do regionalnych rolników, w którym nawołuje do rozwagi w trakcie nadchodzących prac w gospodarstwach. Jego zdaniem problem ten przybiera na sile również w Wielkopolsce.

Kwestia nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin to chyba jeden z największych problemów jakie istnieją na linii pszczelarz-rolnik. W mediach pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące faktycznych działań rolników w tym zakresie, ale jeżeli pszczelarz decyduje się na wystosowanie publicznego apelu do rolników to musi oznaczać, że sytuacja jest poważna.

Jak informuje nasze miasto.pl, lokalny pszczelarz Marian Bolach, wystosował publiczną prośbę do rolników, którzy trują pszczoły. Uważa on, że rolnicy nie stosują się do zaleceń umieszczanych na opakowaniach herbicydów. Co więcej, relacjonuje on w swoim apelu wypowiedź jednego z rolników, który przekonuje, że opryskiwanie ścierniska w godzinach popołudniowych nie jest niebezpieczne dla pszczół, ponieważ – jego zdaniem – owady tam nie przylatują.

Marian Bolach stwierdza również, że i pszczelarze mają trudności w rozpoznaniu podtrucia pszczół, ponieważ te nadal pracują, muszą jednak przeorganizować zadania w ulu co siłą rzeczy osłabia rodzinę. Te wszystkie elementy składają się w ostatecznym rozrachunku na dodatkowe koszta jakie musi ponieść pszczelarz.

Opracowano na podstawie:

Ostrow.naszemiasto.pl, Rolnicy z powiatu ostrowskiego podtruwają pszczoły. Tysiące pszczół zagrożonych, http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/rolnicy-z-powiatu-ostrowskiego-podtruwaja-pszczoly-tysiace,4807561,artgal,t,id,tm.html, Data publikacji: 2018.09.19, Data odczytu: 2018.09.19Liczba wyświetleń artykułu: 1079

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis