Portal Pszczelarski

Nienawiść do os zbadana naukowo

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii osa

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez University College London, brak zrozumienia istotnej roli os w ekosystemie jest głównym powodem, dla którego są one powszechnie nielubiane w społeczeństwie. Zdaniem naukowców, konieczne są kampanie edukacyjne poprawiające wizerunek tych owadów.

Osy są niezwykle istotnymi ekologicznie owadami. Osy, tak samo jak pszczoły zapylają nasze kwiaty i rośliny, ale – co według naukowców niezwykle istotne - osy regulują także populacje szkodników i owadów przenoszących choroby.

W ankietach, przeprowadzonych przez naukowców okazało się, że większość społeczeństwa nie darzy os zbytnią sympatią, ale też niewielu respondentów wie cokolwiek o ich faktycznej roli w ekosystemie. Co więcej, badania i analizy wykazały tez, że niewielu naukowców zajmuje się badaniem os, co pogłębia negatywny stosunek społeczeństwa do tych zapylaczy.

Zdaniem badaczy, nasza niechęć do tych owadów jest w znacznym stopniu kształtowana poprzez kilka gatunków, które faktycznie w jakimś stopniu zagrażają człowiekowi. Znacząca większość os, jest jednak zupełnie niegroźna dla człowieka, a ich praca jest całkowicie niedoceniana.

Jak twierdzą badacze, wszystkie owady są zagrożone przez zmiany klimatyczne i utratę siedlisk, a to oznacza, że utrzymanie obfitości i różnorodności owadów powinno być dla nas priorytetem.

Jako ciekawostkę watro podkreślić, iż badania wykazały, że najbardziej lubianymi owadami są pszczoły, a tuż po nich motyle.

Opracowano na podstawie:

Science Daily, Why we love bees but hate wsaps?, https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180918195342.htm, Data publikacji: 2018.09.18, Data odczytu: 2018.09.19Liczba wyświetleń artykułu: 1256

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.