Portal Pszczelarski

Rosyjskie robo-pszczoły na Amerykańskie problemy

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rosji sztuczna pszczoła

W odpowiedzi na zmniejszająca się liczbę pszczół w Ameryce, rosyjscy naukowcy zaproponowali stworzenie specjalnych robo-pszczół, które wsparłyby przede wszystkim uprawy szklarniowe. Projekt ma ruszyć już w 2019 roku.

Jak podaje portal Sady Ogrody, pszczelarze w Ameryce stracili około 40 procent kolonii pszczół, co zmusza rolników do korzystania z alternatyw w postaci wynajmu lub zakupu całych kolonii. Proceder ten odbija się niekorzystnie przede wszystkim na cenach żywności, co niestety odczuwają głównie konsumenci.

W odpowiedzi na problemy amerykańskich rolników, rosyjscy naukowcy z Tomsk Polytechnic University proponują użycie w celu zapylania roślin, stworzonych przez nich robo-pszczół. Przedstawione przez naukowców sztuczne pszczoły są o wiele większe od tych prawdziwych, ale mają się podobno sprawdzić, szczególnie do zapylania roślin hodowanych w szklarniach.

Projekt ma ruszyć już w 2019 roku, chociaż jak podaje źródło (dronebelow.com) stworzenie pierwszej partii robotycznych owadów ma kosztować aż 1,4 miliona dolarów.

Opracowano na podstawie:

Sady Ogrody, Rosyjskie pszczoły-roboty pomogą w zapylaniu upraw szklarniowych, http://www.sadyogrody.pl/logistyka_i_opakowania/107/rosyjskie_pszczoly_roboty_pomoga_w_zapylaniu_upraw_szklarniowych,15062.html, Data publikacji: 2018.09.10, Data odczytu: 2018.09.10

Czytaj również:

Sztuczka pszczoła

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 754

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.