Portal Pszczelarski

Rosyjskie robo-pszczoły na Amerykańskie problemy

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Rosji sztuczna pszczoła

W odpowiedzi na zmniejszająca się liczbę pszczół w Ameryce, rosyjscy naukowcy zaproponowali stworzenie specjalnych robo-pszczół, które wsparłyby przede wszystkim uprawy szklarniowe. Projekt ma ruszyć już w 2019 roku.

Jak podaje portal Sady Ogrody, pszczelarze w Ameryce stracili około 40 procent kolonii pszczół, co zmusza rolników do korzystania z alternatyw w postaci wynajmu lub zakupu całych kolonii. Proceder ten odbija się niekorzystnie przede wszystkim na cenach żywności, co niestety odczuwają głównie konsumenci.

W odpowiedzi na problemy amerykańskich rolników, rosyjscy naukowcy z Tomsk Polytechnic University proponują użycie w celu zapylania roślin, stworzonych przez nich robo-pszczół. Przedstawione przez naukowców sztuczne pszczoły są o wiele większe od tych prawdziwych, ale mają się podobno sprawdzić, szczególnie do zapylania roślin hodowanych w szklarniach.

Projekt ma ruszyć już w 2019 roku, chociaż jak podaje źródło (dronebelow.com) stworzenie pierwszej partii robotycznych owadów ma kosztować aż 1,4 miliona dolarów.

Opracowano na podstawie:

Sady Ogrody, Rosyjskie pszczoły-roboty pomogą w zapylaniu upraw szklarniowych, http://www.sadyogrody.pl/logistyka_i_opakowania/107/rosyjskie_pszczoly_roboty_pomoga_w_zapylaniu_upraw_szklarniowych,15062.html, Data publikacji: 2018.09.10, Data odczytu: 2018.09.10

Czytaj również:

Sztuczka pszczoła

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 1069

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Liczba rodzin pszczelich w warmińsko-mazurskim rośnie 2017

Pszczoły przerwały mecz krykieta w Johannesburgu 2017

XXXXIII Międzynarodowy Kongres Pszczelarski Apimondia

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia