Portal Pszczelarski

O fałszowaniu miodu rozmawiano podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy

pszczelarstwo w Polsce fałszowanie miodu

Miód został uznany przez Komisję Europejską za jeden z 10 najbardziej zagrożonych fałszerstwem produktów spożywczych na świecie. Między innymi o tym problemie rozmawiano podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak wynika ze statystyk, co siódmy miód na świecie jest sfałszowany. Konsumenci, w większości nie są w stanie rozpoznać dobrego jakościowo produktu, więc producenci starają się jak najbardziej zoptymalizować swoje zyski. Sposobów fałszowania miodu jest wiele i jest o niestety coraz częstszy proceder w światowej branży pszczelarskiej.

Zgodnie ze słowami Andrieji Kandolf Borovsaka, ze Słoweńskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy - miód znalazł się na 6. miejscu w stworzonej przez Komisję Europejską klasyfikacji dziesięciu produktów, które znajdują się w strefie podwyższonego ryzyka. Jak podaje Fakt 24, w wyniku zatrucia środowiska, miodu naturalnego jest coraz mniej, natomiast popyt na produkty tego typu wciąż rośnie. Rośnie również cena miodu. Dlatego też, nieuczciwi producenci fałszują miód dodając do niego cukru, melasy, syropu ziemniaczanego czy też syropu cukrowego. Czasami zdarza się mieszanie różnych rodzajów miodu i oszustwa w temacie pochodzenia produktu.

Prelegentka występująca na Forum Ekonomicznym w Krynicy wspomniała również o innym, dużo poważniejszym - w jej ocenie - problemie dotyczącym jakości miodu na rynku, a mianowicie o skażeniu wielu produktów pestycydami. Co prawda, podczas przeprowadzanych analiz nie stwierdzono przekroczenia norm bezpieczeństwa, ale okazało się, że aż 75 procent badanych próbek miodu posiadało śladowe ilości neonikotynoidów. Fakt ten dowodzi, że owady zapylające narażone są na masę substancji chemicznych, przed którymi nie są w stanie się bronić.

Opracowano na podstawie:

Fakt24, Skandal! Tak fałszują miód. Co siódmy słoik jest oszukany, https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/krynica-2018-falszowanie-miodu-i-ochrona-pszczol-na-xxviii-forum-ekonomicznym/b18wv95, Data publikacji: 2018.09.05, Data odczytu: 2018.09.11

Czytaj również:

Badanie miodu w domowych warunkach

Nowatorski sposób na fałszywy miódLiczba wyświetleń artykułu: 1339

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Żurawina z miodem i wanilią

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto orzechowe z miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie