Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pierwsze miejskie ule w Wałbrzychu staną w 2019 roku

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Sudecki Klub Pszczelarza Kazimierz Czechowski

Dyrekcja Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zdecydowała o stworzeniu mini pasieki miejskiej na dachu swojego budynku. Pomysł ten został poparty przez regionalnych pszczelarzy.

Jak czytamy w Gazecie Wrocławskiej, władze teatru od dawna planowały zagospodarowanie Skweru Szaniawskiego, znajdującego się w okolicy teatru. W trakcie dyskusji na temat sposobu aranżacji tego terenu, pojawiło się wiele pomysłów. Jednym z nich było ustawienie tam popiersia Jerzego Szaniawskiego. Pomysł ten jednak przegrał z alternatywą w postaci promocji pszczół i pszczelarstwa. Dyrekcja teatru uznała, iż zarówno na skwerku, jak i na dachu instytucji powinny pojawić się ule z pszczołami.

Pasieki miejskie coraz częściej pojawiają się w największych miastach Polski i Świata. Do tej pory Wałbrzych nie mógł się pochwalić tego typu inicjatywą. Po konsultacji z pszczelarzami uznano, że roślinność znajdująca się wkoło teatru jest na tyle urozmaicona, iż będzie odpowiednim terenem do bytowania pszczół.

Pracownicy teatru mają do dyspozycji pracownie stolarską, dlatego ule zostaną wykonane przez nich własnoręcznie. Dyrektor teatru - Danuta Marosz, obiecuje, że pszczoły pojawią się w Wałbrzychu wiosną 2019 roku. Natomiast prezes Sudeckiego Klubu Pszczelarza - Kazimierz Czechowski podkreśla, że tego typu projekty nie są nastawione na zysk. Jest to jedynie symboliczny sposób poparcia, okazywany dla owadów zapylających.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Wrocławska, Będzie miód z pasieki na dachu teatru, https://gazetawroclawska.pl/bedzie-miod-z-pasieki-na-dachu-teatru/ar/13473632, Data publikacji: 2018.09.06, Data odczytu: 2018.09.11



Liczba wyświetleń artykułu: 2216

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kurczak teriyaki z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.