Portal Pszczelarski

Czy pszczelarze okradają się nawzajem?

pszczelarstwo w Polsce kradzież uli Józef Zysk Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Olsztynie

Seria kradzieży uli w naszym kraju stała się podstawą do dyskusji na temat motywacji sprawców. Pszczelarzom ginie nie tylko miód, ale i całe pasieki i coraz częściej wszystkie fakty przemawiają za tym, że sprawcami tych przestępstw są inni, doświadczeni pszczelarze.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, ul z pszczołami wart jest około 1400 zł, a cena samego miodu wciąż wzrasta. Jeżeli dołoży się do tego fakt, iż wykrywalność sprawców kradzieży dokonywanych na pasiekach jest niemal zerowa, powstaje niezwykle kusząca (dla niektórych) opcja łatwego wzbogacenia się.

Jak mówi Józef Zysk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, w ostatnim czasie ten problem przybrał na sile w całym kraju. Ule łatwo jest sprzedać w Internecie, ponieważ niewielu kupujących dopytuje się o pochodzenie pszczół czy sprzętu oferowanego na aukcjach po okazyjnych cenach. Złodziej w krótkim czasie może spieniężyć łup, a odmalowane i zmienione ule trafiają do nowych właścicieli, co sprawia, że są już nie do odzyskania.

Dużym problemem jest także kradzież samego miodu. W opinii Józefa Zyska pszczelarze, którzy stracili na przykład część rodzin pszczelich w trakcie zimy, "wspomaga się" miodem z cudzych pasiek. Zdaniem prezesa, są to głównie pszczelarze-amatorzy, którzy nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec klientów.

Najbardziej zdumiewają jednak sygnały dotyczące tych najbardziej zuchwałych kradzieży, gdzie dochodzi do rabunku całych pasiek lub kiedy miód odwirowywany jest na miejscu w pasiece. Fakt ten przeraża, ponieważ sposób działania złodziei sugeruje, iż muszą być oni doświadczonymi pszczelarzami, a ich profesjonalne przygotowanie do zadania dowodzi, że to przemyślany i prawdopodobnie nie jednorazowy proceder.

Pszczelarze przyznają, że od kilku lat prowadzenie pasieki to coraz lepszy interes. Konsumenci są z każdym rokiem bardziej zainteresowani naturalnym, zdrowym produktem i są w stanie zapłacić za niego odpowiednią cenę. Niestety takie wydarzenia, jak kradzieże, które powodują dla właściciela ogromne straty, utratę źródła dochodu i konieczność rozpoczynania działalności praktycznie od zera, mogą spowodować, że coraz mniej osób będzie zainteresowanych tym zawodem. A zmniejszenie liczby pasiek jest przecież równoznaczne ze zmniejszeniem się ilości pszczół w Polsce.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Wyborcza, Miód drożeje. Pszczelarze kradną sobie ule, pszczoły, całe pasieki…., http://wyborcza.pl/7,87648,23865163,miod-drozeje-pszczelarze-kradna-sobie-ule-pszczoly-plastry.html, Data publikacji: 2018.09.05, Data odczytu: 2018.09.11Liczba wyświetleń artykułu: 1375

Komentarze z forum pszczelarskiego

banan

2018-09-20 16:29:17

mam od jakiegos czasu podobne wrazenie. komu bylyby potrzebne pszczoly jak nie pszczelarzowi? samochod to rozumiem, ale pszczoly? bez przesady... najgorsze, ze pozniej ktos taki potrafi sie nazywac pszczelarzem. wstyd.

Juzienko

2018-09-27 16:07:42

Też padłem ofiarą złodzieja 2 rodzin pszczół z ulami typu OSTROWSKA pomimo ogłoszeń w prasie oraz na portalu pszczelarskim sprawcy nie ujęto Znam przypadki osób które w ten sposób weszły w posiadanie uli i teraz jeden udaje wielkiego pszczelarza. Po odpowiednim zabezpieczeniu pasieki kradzieże ustały ,natomiast złodzieje dwukrotnie w odstępie dwóch lat wpadli w moją pułapkę.Prawda jest jak panna wcześniej czy póżniej wydać się musi

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.