Portal Pszczelarski

XIX Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie w Jeleniej Górze - relacja

pszczelarstwo dolnośląskie relacja z wydarzenia Regionalny Związek Pszczelarzy w Jeleniej Górze XIX Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie w Jeleniej Górze Jan Okulowski

Regionalny Związek Pszczelarzy w Jeleniej Górze zorganizował w dniach 8-9 września w Cieplicach XIX Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie pn. Bartnictwo w Sudetach Zachodnich 2018. Wydarzenie było okazją do wymiany opinii i doświadczeń między pszczelarzami.

Warsztaty pszczelarskie zostały zorganizowane na Placu Piastowskim w Cieplicach. Główną atrakcją wydarzenia był kiermasz wyrobów pszczelarskich, rękodzieła i sprzętu pszczelarskiego. W tym roku wydarzenie zebrało ponad stu wystawców z regionu i z całej Polski. Ponadto, goście biorący udział w imprezie, mieli okazję wziąć udział w loterii fantowej oraz obejrzeć występy wielu zespołów.

"Tego typu spotkania są jednak przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń między pszczelarzami oraz wyrażenia swoich opinii na temat aktualnych problemów branży" - tłumaczył Jan Okulowski, Prezes Okręgowego Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze, który udzielił krótkiego wywiadu dla Radia Wrocław.

Prezes zwrócił uwagę między innymi na zmianę podejścia rolników, którzy wzrost zaczynają żądać zapłaty za możliwość ustawienia uli w okolicy kwitnących pól na przykład rzepaku. Okulowski podkreśla, iż praca pszczół daje wymierne korzyści nie tylko dla pszczelarzy, ale również dla rolników, ponieważ ich plony dzięki temu są o wiele bardziej urodzajne. Co więcej, efekt pracy pszczół według prezesa to o wiele więcej niż jedynie miód i inne wyroby pszczelarskie. Cała praca tych owadów szacowana jest na 6,5 miliarda złotych, a to, co trafią do pszczelarza to jedynie 1/12 tej wartości.

Prezes jeleniogórskich pszczelarzy jest również zadowolony z tegorocznego sezonu. Jak sam mówi, nikt nie spodziewał się w tym roku tak udanych zbiorów. Co prawda długotrwała susza spowodowała, że wrzosy słabo nektarują, ale inne miody, na przykład spadziowy, są w tym roku wyjątkowo smaczne. Fakt ten cieszy nie tylko pszczelarzy, ale chyba przede wszystkim konsumentów, którzy otwarcie mówią, że jest to jeden z najsmaczniejszych rodzajów miodu.

Opracowano na podstawie:

Radio Wrocław, Cieplice opanowali pszczelarze, http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/80596/Cieplice-opanowali-pszczelarze, Data publikacji: 2018.09.09, Data odczytu: 2018.09.09

Czytaj również:

Właściwości miodu ze spadzi iglastej

Właściwości miodu ze spadzi liściastej i spadziowo-nektarowego



Liczba wyświetleń artykułu: 1150

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych