Portal Pszczelarski

Firma Inscentinel i wąchające pszczoły

Pszczeli detektor na lotnisku. Prototyp Vasor136 firmy Inscentinel. Źródło zdjęcia: cdn.physorg.com/newman/gfx/news/hires/vasor136imag.jpg

pszczoły wąchające pszczoły militaria Inscentinel Paul Davis Lucius Cary lotnisko terroryzm

Poruszyliśmy wcześniej temat wykrywania chorób przez pszczoły. Tym razem chcielibyśmy podzielić się informacją prosto z Wielkiej Brytanii, gdzie swoją siedzibę ma firma Inscetinel. Najprawdopodobniej jako pierwsza odkryła, że istnieje wymierna korzyść z "użycia" pszczół do celów prewencyjnych.

Firma Inscentinel została założona w 2001 r. przez profesora Paula Davisa - ówczesnego pracownika firmy Unilever odpowiedzialnego za innowacje. Od jej początku skupia ludzi z różnych środowisk; od ośrodków akademickich przez przemysł po ludzi ze świata biznesu. Obecnie prezesem Inscentinel jest Lucius Cary - pierwszy i główny inwestor w swojej firmie Oxford Technology Management i Ivan Hoo.

Wśród światowej klasy ekspertów, którzy wspomagają merytorycznie projekty firmy, należy wymienić: profesora Johna Picketta (dyrektora naukowego Centrum Zrównoważonego Zarządzania Przed Szkodnikami I Chorobami Rothamsted) oraz Normana Shaksa uznawanego za jednego z największych na świecie ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.

Kierunek działań Inscentinel

Powszechnym zjawiskiem jest obecność zwierząt czuwających nad bezpieczeństwem podróżnych na lotniskach. Specjalnie wyszkolone psy potrafią zidentyfikować zagrożenie znacznie lepiej i szybciej niż najdroższe urządzenia elektroniczne. Okazuje się także, że "wąchająca praca" nie ogranicza się do dużych ssaków. Specjalnie przeszkolone małe bezkręgowce, takie jak ćmy, osy czy pszczoły, także potrafią w warunkach laboratoryjnych pozytywnie zaskoczyć swoim wrażliwym węchem; często bardziej niż ssaki. Wiele grup badawczych na początku lat 90. podjęło badania, których celem było znalezienie sposobu na wykorzystanie owadów w walce z terroryzmem. Niestety ich zaangażowanie nie znalazło odzwierciedlenia w praktyce.

W 2004 r. firma Inscentinel podjęła współpracę z Los Alamos National Laboratory. Celem współpracy miało być stworzenie prototypu, który miał umożliwić wykorzystanie pszczoły miodnej do wykrywania materiałów wybuchowych w pełni elektronicznie sterowanym polu. Propotyp (NORP) został zbudowany i wysłany do Los Alamos w celu prezentacji amerykańskiemu Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Prototyp okazał się na tyle dobry, że w Los Alamos został zaproponowany kontrakt opiewający na kwotę 1,5 miliona dolarów, który miał doprowadzić do wykreowania nowej generacji czujników materiałów wybuchowych w postaci "wąchających pszczół". Niestety DARPA miała zupełnie inną wizję realizacji projektu w czasie i pomysł musiał ustąpić na rzecz "koncepcji wolnolatających pszczół". W 2006 roku DARPA ogłosiła, że i z tej koncepcji musi zrezygnować. Badania wskazały iż projekt ten, jest tylko możliwy do wykonania wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

W 2008 roku koncepcja wykorzystania pszczół miodnych w detektorze elektronicznym odzyskała uwagę. Przy wsparciu brytyjskiego Homeoffice i różnych agencji rządowych, firma Inscentinel opracowała komplet prototypów, które w przyszłości miały zautomatyzować wykorzystanie pszczół miodnych w prawdziwym świecie. Podczas prezentacji okazało się, że stworzenie pszczelego detektora do walki z terroryzmem jest możliwe do osiągnięcia oraz że jego koszt może być akceptowalny, a użytkowanie nieskomplikowane. Niestety prezentacja miała pewne niedociągnięcia (m.in. bliżej nieokreślony czas przeprowadzania szkoleń dla pszczół) co spowodowało ponowną rezygnację z realizacji projektu.

Firma Inscentinel została ponownie reaktywowana w 2011 r. pod przewodnictwem nowego zarządu. Określono, że powodzenia projektu należy szukać, nie w technologii pozwalającej na wykrywanie ładunków wybuchowych, ale w systemie, który pomoże klientom na zapewnienie bezpieczeństwa. Oznaczało to, że system dostaw "wąchających pszczół" trzeba było zdecydowanie bardziej przemyśleć, model biznesowy musiał uwzględniać przemysł oraz firma musiała współpracować zarówno z przemysłem jak i agencjami rządowymi aby wypracować odpowiedni, praktyczny system. Do dzisiaj Inscentinel współpracuje blisko z brytyjskim Homeoffice i firmami ochroniarskimi w celu opracowania systemu do wykrywania materiałów wybuchowych i narkotyków w środowisku transportowym.

Dwa równocześnie realizowane projekty: PREVAIL (finansowany ze środków Unii Europejskiej w kwocie 3,5 miliona funtów szterlingów) oraz BUZZ mają umożliwić dalszy rozwój technologii oraz pomóc przezwyciężyć kilka problemów technicznych. Konstrukcja systemu szkoleń dla pszczół jest na ukończeniu. Nie jest to informacja wyssana z palca, gdyż firmie ochroniarskiej z siedzibą w Malezji udało się przeprowadzić pomyślnie próbę technologii na licencji dla Azji Południowo-Wschodniej. Przewiduje się, że w 2015 r. próby będą przeprowadzane na terenie Wielkiej Brytanii i Malezji na lokalnie występujących pszczołach miodnych. Gdy przejdą one pomyślnie testy, system ten najprawdopodobniej początkowo zostanie wdrożony w obydwu wymienionych wyżej krajach.

http://www.inscentinel.com/company/
Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 2251

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-01-08 16:11:54

Wygląda troszkę jak mały odkurzacz ;)

Lukasz_Baniak 2014-01-08 16:27:21

No ciekawe czy się to sprawdzi. Pewnie psy pójdą w odstawkę... no chyba, że organizacje typu greenpeace zaczną dopominać się o pieniądze za wyrażenie poparcia na wykorzystanie pszczół...

michal1972 2014-01-08 17:40:54

Nie od dzisiaj wiadomo, że pszczoły miodne mają bardzo dobry węch. Mam jednak wątpliwości co do tego, czy uda się pszczoły przeszkolić w planowanym zakresie. A jeżeli uda, to jaka będzie skuteczność tych działań.

michal1972 2014-01-08 18:09:19

Jeszcze bym dopisał, że czytałem na tym portalu o pszczołach, które wykrywają choroby. Z tego co się orientuję prace nad tym projektem trwają do dzisiaj i dalej nie wiadomo czy kiedykolwiek się uda to wprowadzić. Jeżeli jednak któryś z nich zostanie ukończony, myślę że zrewolucjonizują albo kwestie bezpieczeństwa albo leczenia.

blondynekkrk 2014-01-09 17:48:12

Może masz rację michal1972. Bądźmy dobrej myśli! :)  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll