Portal Pszczelarski

Podsumowanie sezonu pszczelarskiego 2018 na Podkarpaciu

pszczelarstwo podkarpackie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon

Tadeusz Dylon, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, ogłosił, iż w sezonie 2018 pszczelarze na Podkarpaciu zebrali nawet 25 kilogramów miodu z jednego ula. To bardzo pozytywny wynik, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę zeszłoroczne zbiory.

W południowo-wschodniej Polsce prawie połowa pasiek wytwarza przede wszystkim miód spadziowy. Około 60 procent miodu ze spadzi pochodzi właśnie z Podkarpacia, miód ten jest kilka razy droższy on innych i jest wyjątkowo ceniony przez klientów. Tegoroczne zbiory są wyjątkowo udane, chociaż Tadeusz Dylon zaznacza, że gdyby nie susza, tego miodu byłoby w tym roku znacznie więcej.

Aktualny wynik jest dla podkarpackich pszczelarzy wyjątkowym sukcesem, ponieważ poprzedni rok nie należał do udanych. W ubiegłym sezonie pogoda nie była zbyt korzystna. Chłodna wiosna, przymrozki gwałtowne burze i wichury spowodowały, że zbiory były praktycznie zerowe, bo sięgały średnio 6-7 kilogramów miodu z ula. Rekordem w ostatnich latach (po 4 latach nieurodzaju) był 2015 rok. Wtedy podkarpackim pszczelarzom udało się zebrać nawet po 30 kg miodu.

Opracowano na podstawie:

Radio Maryja, Podkarpacie: zebrano nawet 25 kg miodu spadziowego z ula, http://www.radiomaryja.pl/informacje/podkarpacie-zebrano-nawet-25-kg-miodu-spadziowego-z-ula/, Data publikacji: 2018.09.07, Data odczytu: 2018.09.08

Czytaj również:

Właściwości miodu ze spadzi iglastej

Właściwości miodu ze spadzi liściastej i spadziowo-nektarowego



Liczba wyświetleń artykułu: 1332

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski