Portal Pszczelarski

BrambleBee – kolejny robot zapylający

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła BrambleBee

Od kilku lat naukowcy i wielkie instytucje prześcigają się w pomysłach na stworzenie idealnego zamiennika dla owadów zapylających. Podczas gdy część świata stara się zapobiec postępującemu wymieraniu populacji pszczół, druga połowa zastanawia się nad alternatywą. BrambleBee jest kolejnym pomysłem naukowców na mechaniczne zapylanie kwiatów.

Jak informuje portal Digital Trends, naukowcy z West Virginia University opracowali autonomiczną wersję robota o nazwie BrambleBee, który ma się sprawdzić w zapylaniu roślin szklarniowych - przede wszystkim jeżyn i malin. W odróżnieniu od innych tego tupu robotów, BrambleBee nie przypomina swoją budową pszczoły ani żadnego innego owada. Jest to naziemny robot wyposażony w specjalnie zaprojektowane ramie posiadające końcówkę przeznaczoną do zapylania.

Robot ten działa poprzez mapowanie środowiska szklarni, w której ma przeprowadzić działania. Po dokonaniu pierwszego, kontrolnego objazdu, odwzorowuje on lokalizacje kwiatów i dokonuje ich zapylenia. Naukowcy przyznają, iż wykonany przez nich prototyp nie jest jeszcze wystarczająco szybki i efektywny, ponadto jego praca musi być wykonana wyjątkowo precyzyjnie i delikatnie, by nie uszkodzić żadnego kwiatka. Aby te dwa aspekty zostały spełnione konieczne jest wykonanie jeszcze wielu testów. Jednakże naukowcy mają ogromną nadzieje, iż w niedługim czasie BrambleBee będzie w stanie pracować w dużych szklarniach lub na polach uprawnych, gdzie swoją pracą będzie pomagał rolnikom.

Twórcy tego urządzenia zapewniają, że ich celem nie jest zastąpienie pszczół w środowisku, a jedynie znalezienie alternatywy na wypadek niedoboru tych owadów w przyszłości lub zastosowanie jego umiejętności w kosmosie.

Opracowano na podstawie:

Digital Trends, The Bramble Bee robot promises to help honeybees pollinate flowers, https://www.digitaltrends.com/cool-tech/bramblebee-robot-pollinate-flowers/, Data publikacji: 2018.09.11, Data odczytu: 2018.09.13

Czytaj również:

Sztuczka pszczoła

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 885

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll