Portal Pszczelarski

BrambleBee – kolejny robot zapylający

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła BrambleBee

Od kilku lat naukowcy i wielkie instytucje prześcigają się w pomysłach na stworzenie idealnego zamiennika dla owadów zapylających. Podczas gdy część świata stara się zapobiec postępującemu wymieraniu populacji pszczół, druga połowa zastanawia się nad alternatywą. BrambleBee jest kolejnym pomysłem naukowców na mechaniczne zapylanie kwiatów.

Jak informuje portal Digital Trends, naukowcy z West Virginia University opracowali autonomiczną wersję robota o nazwie BrambleBee, który ma się sprawdzić w zapylaniu roślin szklarniowych - przede wszystkim jeżyn i malin. W odróżnieniu od innych tego tupu robotów, BrambleBee nie przypomina swoją budową pszczoły ani żadnego innego owada. Jest to naziemny robot wyposażony w specjalnie zaprojektowane ramie posiadające końcówkę przeznaczoną do zapylania.

Robot ten działa poprzez mapowanie środowiska szklarni, w której ma przeprowadzić działania. Po dokonaniu pierwszego, kontrolnego objazdu, odwzorowuje on lokalizacje kwiatów i dokonuje ich zapylenia. Naukowcy przyznają, iż wykonany przez nich prototyp nie jest jeszcze wystarczająco szybki i efektywny, ponadto jego praca musi być wykonana wyjątkowo precyzyjnie i delikatnie, by nie uszkodzić żadnego kwiatka. Aby te dwa aspekty zostały spełnione konieczne jest wykonanie jeszcze wielu testów. Jednakże naukowcy mają ogromną nadzieje, iż w niedługim czasie BrambleBee będzie w stanie pracować w dużych szklarniach lub na polach uprawnych, gdzie swoją pracą będzie pomagał rolnikom.

Twórcy tego urządzenia zapewniają, że ich celem nie jest zastąpienie pszczół w środowisku, a jedynie znalezienie alternatywy na wypadek niedoboru tych owadów w przyszłości lub zastosowanie jego umiejętności w kosmosie.

Opracowano na podstawie:

Digital Trends, The Bramble Bee robot promises to help honeybees pollinate flowers, https://www.digitaltrends.com/cool-tech/bramblebee-robot-pollinate-flowers/, Data publikacji: 2018.09.11, Data odczytu: 2018.09.13

Czytaj również:

Sztuczka pszczoła

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 797

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.