Portal Pszczelarski

BrambleBee – kolejny robot zapylający

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła BrambleBee

Od kilku lat naukowcy i wielkie instytucje prześcigają się w pomysłach na stworzenie idealnego zamiennika dla owadów zapylających. Podczas gdy część świata stara się zapobiec postępującemu wymieraniu populacji pszczół, druga połowa zastanawia się nad alternatywą. BrambleBee jest kolejnym pomysłem naukowców na mechaniczne zapylanie kwiatów.

Jak informuje portal Digital Trends, naukowcy z West Virginia University opracowali autonomiczną wersję robota o nazwie BrambleBee, który ma się sprawdzić w zapylaniu roślin szklarniowych - przede wszystkim jeżyn i malin. W odróżnieniu od innych tego tupu robotów, BrambleBee nie przypomina swoją budową pszczoły ani żadnego innego owada. Jest to naziemny robot wyposażony w specjalnie zaprojektowane ramie posiadające końcówkę przeznaczoną do zapylania.

Robot ten działa poprzez mapowanie środowiska szklarni, w której ma przeprowadzić działania. Po dokonaniu pierwszego, kontrolnego objazdu, odwzorowuje on lokalizacje kwiatów i dokonuje ich zapylenia. Naukowcy przyznają, iż wykonany przez nich prototyp nie jest jeszcze wystarczająco szybki i efektywny, ponadto jego praca musi być wykonana wyjątkowo precyzyjnie i delikatnie, by nie uszkodzić żadnego kwiatka. Aby te dwa aspekty zostały spełnione konieczne jest wykonanie jeszcze wielu testów. Jednakże naukowcy mają ogromną nadzieje, iż w niedługim czasie BrambleBee będzie w stanie pracować w dużych szklarniach lub na polach uprawnych, gdzie swoją pracą będzie pomagał rolnikom.

Twórcy tego urządzenia zapewniają, że ich celem nie jest zastąpienie pszczół w środowisku, a jedynie znalezienie alternatywy na wypadek niedoboru tych owadów w przyszłości lub zastosowanie jego umiejętności w kosmosie.

Opracowano na podstawie:

Digital Trends, The Bramble Bee robot promises to help honeybees pollinate flowers, https://www.digitaltrends.com/cool-tech/bramblebee-robot-pollinate-flowers/, Data publikacji: 2018.09.11, Data odczytu: 2018.09.13

Czytaj również:

Sztuczka pszczoła

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 986

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II