Portal Pszczelarski

BrambleBee – kolejny robot zapylający

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła BrambleBee

Od kilku lat naukowcy i wielkie instytucje prześcigają się w pomysłach na stworzenie idealnego zamiennika dla owadów zapylających. Podczas gdy część świata stara się zapobiec postępującemu wymieraniu populacji pszczół, druga połowa zastanawia się nad alternatywą. BrambleBee jest kolejnym pomysłem naukowców na mechaniczne zapylanie kwiatów.

Jak informuje portal Digital Trends, naukowcy z West Virginia University opracowali autonomiczną wersję robota o nazwie BrambleBee, który ma się sprawdzić w zapylaniu roślin szklarniowych - przede wszystkim jeżyn i malin. W odróżnieniu od innych tego tupu robotów, BrambleBee nie przypomina swoją budową pszczoły ani żadnego innego owada. Jest to naziemny robot wyposażony w specjalnie zaprojektowane ramie posiadające końcówkę przeznaczoną do zapylania.

Robot ten działa poprzez mapowanie środowiska szklarni, w której ma przeprowadzić działania. Po dokonaniu pierwszego, kontrolnego objazdu, odwzorowuje on lokalizacje kwiatów i dokonuje ich zapylenia. Naukowcy przyznają, iż wykonany przez nich prototyp nie jest jeszcze wystarczająco szybki i efektywny, ponadto jego praca musi być wykonana wyjątkowo precyzyjnie i delikatnie, by nie uszkodzić żadnego kwiatka. Aby te dwa aspekty zostały spełnione konieczne jest wykonanie jeszcze wielu testów. Jednakże naukowcy mają ogromną nadzieje, iż w niedługim czasie BrambleBee będzie w stanie pracować w dużych szklarniach lub na polach uprawnych, gdzie swoją pracą będzie pomagał rolnikom.

Twórcy tego urządzenia zapewniają, że ich celem nie jest zastąpienie pszczół w środowisku, a jedynie znalezienie alternatywy na wypadek niedoboru tych owadów w przyszłości lub zastosowanie jego umiejętności w kosmosie.

Opracowano na podstawie:

Digital Trends, The Bramble Bee robot promises to help honeybees pollinate flowers, https://www.digitaltrends.com/cool-tech/bramblebee-robot-pollinate-flowers/, Data publikacji: 2018.09.11, Data odczytu: 2018.09.13

Czytaj również:

Sztuczka pszczoła

B-Droid - automatyczny system do zapylania roślinLiczba wyświetleń artykułu: 1064

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Carpaccio z kaczki w miodowym dressingu

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku