Portal Pszczelarski

Jad pszczeli skuteczny w walce z atopowym zapaleniem skóry (AZS)

apiterapia jad pszczeli atopowe zapalenie skóry zastosowanie jadu pszczelego

Najnowsze wyniki badań wykazały, że jad pszczeli oraz zawarta w nim substancja - hydrofobowy polipeptyd melityna, są wysoce skuteczne w walce z atopowym zapaleniem skóry. Czytelnicy artykułu znajdującego się na portalu Kopalnia Wiedzy są sceptycznie nastawieni do tych informacji i proponują chorym wypróbowanie maści z propolisem.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez grupę naukowców na myszach i na ludzkich komórkach okazało się, że jad pszczeli i melityna mają działanie immunomodulujące, co udowadnia, że substancje te są w stanie łagodzić choroby zapalne skóry spowodowane atopowym zapaleniem skóry (AZS). Wykazano, że zastosowanie tych substancji u gryzoni powoduje zmniejszenie zmian skórnych, natomiast w hodowlach ludzkich keratynocytów zauważono zahamowanie wzrostu wrogich cytokin prozapalnych.

Aktualne sposoby leczenia AZS opierają się na maściach i kremach, które niestety powodują szereg skutków ubocznych, dlatego też naukowcy na całym świecie, usilnie poszukują nowatorskich, najlepiej ekologicznych i naturalnych zamienników.

Jak podaje Kopalnia Wiedzy, powyższe badania zostały opublikowane na łamach czasopisma British Journal of Pharmacology na początku sierpnia 2018. Niestety, jak wynika z opinii pozostawionych przez czytelników, niewiele osób wierzy, że te badania wniosą w najbliższym czasie cokolwiek do ogólnie stosowanej medycyny. Faktem jest, że wykazanie pozytywnego działania danej substancji to dopiero początek drogi do wprowadzenia na rynek środków wykorzystujących jej właściwości. Na szczęście czytelnicy portalu przekonują, że przy stanach zapalnych skóry pomocne okazują się dostępne już na rynku maści z propolisem.

Opracowano na podstawie:

Kopalnia Wiedzy, Jad pszczeli może się sprawdzić w leczeniu atopowego zapalenia skóry, http://kopalniawiedzy.pl/jad-pszczeli-melityna-atopowe-zapalenie-skory-Kwan‐Kyu-Park,28763, Data publikacji: 2018.09.07, Data odczytu: 2018.09.07



Liczba wyświetleń artykułu: 7209

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.