Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Upalne lato przyczyni się do wzrostu cen miodu w 2018 roku?

pszczelarstwo dolnośląskie cena miodu Krzysztof Francus

Upalne lato spowodowało straty w pasiekach dolnośląskich pszczelarzy. Ich zdaniem spowoduje to znaczący wzrost cen miodu, a odbudowanie pszczelich rodzin zajmie dużo czasu.

Jak dla Radia Wrocław mówią przedstawiciele legnickiego koła pszczelarzy - tegoroczne warunki atmosferyczne, w sezonie letnim były wyjatkowo niekorzystne dla pszczół. Jeden z pszczelarzy, Robert Morawski tłumaczy, że w wyniku upalnego lata, pszczoły musiały wykonać wzmożoną pracę przy obniżaniu temperatury w ulu, a wszystkie tego typu działania wiążą sie z ogromym wysiłkiem oraz skracają życie owadów. Ponadto, poza ulem pszczoły także miały utrudnione zadanie. Upały powodują zmniejszenie produkcji nektaru przez kwiaty, co oznacza więcej pracy dla pszczół w postaci poszukiwania pożytków na dalszych odleglościach.

Zadowolony ze swoich uli jest natomiast Krzysztof Francus z Pawlikowic koło Legnicy. Jak podaje Radio Wrocław, temu hodowcy udało się uniknąć problemów. Jak sam twierdzi, kluczem do sukcesu było zastosowanie uli styropianowych oraz odpowiednie ich umiejscowienie w zacienionym miejscu. Pszczelarz przekonuje, iż od kilku lat nie miewa żadnych strat ani w zimowlii, ani w normalnej gospodarce pasiecznej, dlatego też, jego zdaniem, kwestia zakresu strat po okresie zimowym czy też letnim zależy w dużej mierze od pszczelarza.

Jak czytamy na portalu Radia Wrocław, straty w dolnośląskich pasiekach sięgają nawet 50%, naturalnie przełoży się to na ilość miodu, ktorego będzie znacznie mniej, a co za tym idzie – jego cena wzrośnie.

Opracowano na podstawie:

Radio Wrocław, Będzie mniej miodu na rynku, a ceny pójdą w górę, http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/80514/Bedzie-mniej-miodu-na-rynku-a-ceny-pojda-w-gore#, Data publikacji: 2018.09.06, Data odczytu: 2018.09.06



Liczba wyświetleń artykułu: 1040

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli