Portal Pszczelarski

Upalne lato przyczyni się do wzrostu cen miodu w 2018 roku?

pszczelarstwo dolnośląskie cena miodu Krzysztof Francus

Upalne lato spowodowało straty w pasiekach dolnośląskich pszczelarzy. Ich zdaniem spowoduje to znaczący wzrost cen miodu, a odbudowanie pszczelich rodzin zajmie dużo czasu.

Jak dla Radia Wrocław mówią przedstawiciele legnickiego koła pszczelarzy - tegoroczne warunki atmosferyczne, w sezonie letnim były wyjatkowo niekorzystne dla pszczół. Jeden z pszczelarzy, Robert Morawski tłumaczy, że w wyniku upalnego lata, pszczoły musiały wykonać wzmożoną pracę przy obniżaniu temperatury w ulu, a wszystkie tego typu działania wiążą sie z ogromym wysiłkiem oraz skracają życie owadów. Ponadto, poza ulem pszczoły także miały utrudnione zadanie. Upały powodują zmniejszenie produkcji nektaru przez kwiaty, co oznacza więcej pracy dla pszczół w postaci poszukiwania pożytków na dalszych odleglościach.

Zadowolony ze swoich uli jest natomiast Krzysztof Francus z Pawlikowic koło Legnicy. Jak podaje Radio Wrocław, temu hodowcy udało się uniknąć problemów. Jak sam twierdzi, kluczem do sukcesu było zastosowanie uli styropianowych oraz odpowiednie ich umiejscowienie w zacienionym miejscu. Pszczelarz przekonuje, iż od kilku lat nie miewa żadnych strat ani w zimowlii, ani w normalnej gospodarce pasiecznej, dlatego też, jego zdaniem, kwestia zakresu strat po okresie zimowym czy też letnim zależy w dużej mierze od pszczelarza.

Jak czytamy na portalu Radia Wrocław, straty w dolnośląskich pasiekach sięgają nawet 50%, naturalnie przełoży się to na ilość miodu, ktorego będzie znacznie mniej, a co za tym idzie – jego cena wzrośnie.

Opracowano na podstawie:

Radio Wrocław, Będzie mniej miodu na rynku, a ceny pójdą w górę, http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/80514/Bedzie-mniej-miodu-na-rynku-a-ceny-pojda-w-gore#, Data publikacji: 2018.09.06, Data odczytu: 2018.09.06



Liczba wyświetleń artykułu: 1190

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Szybki piernik z miodem na święta

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie