Portal Pszczelarski

Kara za zabicie osy w Niemczech. Nawet 65 tysięcy euro

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech osa szerszeń gniazdo os gniazdo szerszeni

Do 65 tysięcy euro kary może zapłacić osoba, która na terenie Niemiec zabije osę. Wysokość mandatu jest uzależnioną od regionu oraz od gatunku owada. Surowo karane jest również niszczenie gniazd os i szerszeni.

Jak za Deutsche Welle podaje planeta.pl, niemieckie prawo dotyczące os i szerszeni to nie tylko puste przepisy. Niemcy rzeczywiście poważnie podchodzą zarówno do kwestii ochrony środowiska, jak i egzekwowania prawa wśród obywateli. Wysokość mandatów za zabicie os regulowana jest indywidualnie, w zależności od regionu oraz gatunku owadów. Najwyższe kary grożą w Brandenburgii, gdzie za zabicie osy rzadkiego gatunku można zapłacić karę w wysokości nawet 65 tysięcy euro. Dotychczas w Niemczech ukarano kilka osób, a najwyższy - jak do tej pory - mandat wyniósł 10 tysięcy euro.

Jak podaje Deutsche Welle, za naszą zachodnią granicą żyje około 600 gatunków os, ale jedynie osiem z nich jest w stanie użądlić człowieka, a tylko dwa stanowią realne zagrożenie. Jak widać, zdaniem niemieckich władz, wysokie grzywny są sposobem na ochronę przyrody i środowiska naturalnego, ale tak naprawdę każdy z nas powinien pamiętać, że osy są pożytecznymi stworzeniami. To one polują na muchy i komary, utrzymując tym samym równowagę ekosystemu i powstrzymując roznoszenie się groźnych bakterii i wirusów.

Opracowano na podstawie:

Planeta.fm, W tym kraju płaci się karę za zabicie osy…..nawet 65 tys. euro!, https://www.planeta.fm/Czarna-dziura/niemcy-prawo-kara-za-zabicie-osy-lub-szerszenia-dziesiatki-tysiecy-euro, Data publikacji:2018.09.03, Data odczytu: 2018.09.04Liczba wyświetleń artykułu: 2832

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.