Portal Pszczelarski

Kara za zabicie osy w Niemczech. Nawet 65 tysięcy euro

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech osa szerszeń gniazdo os gniazdo szerszeni

Do 65 tysięcy euro kary może zapłacić osoba, która na terenie Niemiec zabije osę. Wysokość mandatu jest uzależnioną od regionu oraz od gatunku owada. Surowo karane jest również niszczenie gniazd os i szerszeni.

Jak za Deutsche Welle podaje planeta.pl, niemieckie prawo dotyczące os i szerszeni to nie tylko puste przepisy. Niemcy rzeczywiście poważnie podchodzą zarówno do kwestii ochrony środowiska, jak i egzekwowania prawa wśród obywateli. Wysokość mandatów za zabicie os regulowana jest indywidualnie, w zależności od regionu oraz gatunku owadów. Najwyższe kary grożą w Brandenburgii, gdzie za zabicie osy rzadkiego gatunku można zapłacić karę w wysokości nawet 65 tysięcy euro. Dotychczas w Niemczech ukarano kilka osób, a najwyższy - jak do tej pory - mandat wyniósł 10 tysięcy euro.

Jak podaje Deutsche Welle, za naszą zachodnią granicą żyje około 600 gatunków os, ale jedynie osiem z nich jest w stanie użądlić człowieka, a tylko dwa stanowią realne zagrożenie. Jak widać, zdaniem niemieckich władz, wysokie grzywny są sposobem na ochronę przyrody i środowiska naturalnego, ale tak naprawdę każdy z nas powinien pamiętać, że osy są pożytecznymi stworzeniami. To one polują na muchy i komary, utrzymując tym samym równowagę ekosystemu i powstrzymując roznoszenie się groźnych bakterii i wirusów.

Opracowano na podstawie:

Planeta.fm, W tym kraju płaci się karę za zabicie osy…..nawet 65 tys. euro!, https://www.planeta.fm/Czarna-dziura/niemcy-prawo-kara-za-zabicie-osy-lub-szerszenia-dziesiatki-tysiecy-euro, Data publikacji:2018.09.03, Data odczytu: 2018.09.04



Liczba wyświetleń artykułu: 7567

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół M: Kampinoska (MK)

Miód i jego rodzaje według prawa unijnego

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - rozmiary pszczół