Portal Pszczelarski

Kara za zabicie osy w Niemczech. Nawet 65 tysięcy euro

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech osa szerszeń gniazdo os gniazdo szerszeni

Do 65 tysięcy euro kary może zapłacić osoba, która na terenie Niemiec zabije osę. Wysokość mandatu jest uzależnioną od regionu oraz od gatunku owada. Surowo karane jest również niszczenie gniazd os i szerszeni.

Jak za Deutsche Welle podaje planeta.pl, niemieckie prawo dotyczące os i szerszeni to nie tylko puste przepisy. Niemcy rzeczywiście poważnie podchodzą zarówno do kwestii ochrony środowiska, jak i egzekwowania prawa wśród obywateli. Wysokość mandatów za zabicie os regulowana jest indywidualnie, w zależności od regionu oraz gatunku owadów. Najwyższe kary grożą w Brandenburgii, gdzie za zabicie osy rzadkiego gatunku można zapłacić karę w wysokości nawet 65 tysięcy euro. Dotychczas w Niemczech ukarano kilka osób, a najwyższy - jak do tej pory - mandat wyniósł 10 tysięcy euro.

Jak podaje Deutsche Welle, za naszą zachodnią granicą żyje około 600 gatunków os, ale jedynie osiem z nich jest w stanie użądlić człowieka, a tylko dwa stanowią realne zagrożenie. Jak widać, zdaniem niemieckich władz, wysokie grzywny są sposobem na ochronę przyrody i środowiska naturalnego, ale tak naprawdę każdy z nas powinien pamiętać, że osy są pożytecznymi stworzeniami. To one polują na muchy i komary, utrzymując tym samym równowagę ekosystemu i powstrzymując roznoszenie się groźnych bakterii i wirusów.

Opracowano na podstawie:

Planeta.fm, W tym kraju płaci się karę za zabicie osy…..nawet 65 tys. euro!, https://www.planeta.fm/Czarna-dziura/niemcy-prawo-kara-za-zabicie-osy-lub-szerszenia-dziesiatki-tysiecy-euro, Data publikacji:2018.09.03, Data odczytu: 2018.09.04Liczba wyświetleń artykułu: 7938

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności