Portal Pszczelarski

Czy w Elblągu można będzie prowadzić pasiekę? Wkrótce głosowanie!

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Grzegorz Skupiński

Ule w mieście coraz mniej już zaskakują, a wręcz przeciwnie - pasieki na dachach instytucji, urzędów czy wielkich fabryk stają się modnym elementem prowadzenia nowoczesnego przedsiębiorstwa. Jest duża szansa, że już wiosną 2019 roku, do grona miast posiadających własne ule dołączy Elbląg.

Jak podaje Radio Olsztyn, póki co, lokalne przepisy nie zezwalają na tego typu inwestycje w mieście, jednak elbląski radny - Paweł Kowszyński usilnie zabiega o zmianę tych obostrzeń. Radny przygotował uchwałę, która zostanie poddana pod głosowanie prawdopodobnie w połowie września 2018. Jeżeli tylko Rada Miasta zezwoli na ustawienie pasiek na terenie miasta, to pierwsze elbląskie ule staną w mieście już wiosną 2019 roku. 

Jak dla Radia Olsztyn mówi sam inicjator przedsięwzięcia - obowiązujący od 12 lat zakaz należy nieco złagodzić, wprowadzając pewne wyjątki. Nad zakresem tych wyjątków radny pracował wraz z pszczelarzami. Natomiast hodowca Grzegorz Skupiński przekonuje słuchaczy, że pszczoły są niezwykle przydatnym ogniwem w miejskim ekosystemie, a jednocześnie nie są agresywne, więc nie ma powodów by obawiać się tych owadów. Ich głównym zadaniem w przestrzeni miasta będzie zapylanie miejskiej roślinności, co pozwoli na jej szybszy rozwój.

Zaproponowane przez radnego Kowszyńskiego zmiany zakładają również profesjonalną opiekę miejskiej pasieki oraz szczegółowy plan rozmieszczenia uli.

Opracowano na podstawie:

Radio Olsztyn, Czy w Elblągu pojawią się miejskie ule?, https://ro.com.pl/czy-w-elblagu-pojawia-sie-miejskie-ule/01408939, Data publikacji: 2018.08.28, Data odczytu: 2018.09.03

Kowszczynski.blogspot.com, Miejskie pszczoły stały się już bohaterem, http://kowszynski.blogspot.com/2018/08/miejskie-pszczoy-stay-sie-juz-bohaterem.html, Data publikacji: 2018.08.28, Data odczytu: 2018.09.03



Liczba wyświetleń artykułu: 1555

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy