Portal Pszczelarski

Zakaz stosowania neonikotynoidów we Francji od 01.09.2018

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji neonikotynoidy zakaz stosowania neonikotynoidów

Od 1. września 2018 r. we Francji obowiązuje całkowity zakaz stosowania środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów. To pierwszy europejski kraj, który zdecydował się na wprowadzenie tak rygorystycznych zasad.

Jak informuje portal Deutsche Welle, Francja zdecydowała się na wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania aż pięciu środków ochrony roślin uważanych za zabójcze dla owadów zapylających, a tym samym wprowadziła do swojego porządku prawnego zasady znacząco przekraczające zalecenia Unii Europejskiej.

Pod koniec kwietnia 2018 roku Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu zakazu stosowania klotianidyny, imidaklopridu i tiametoksamu (zakaz będzie obowiązywał od 19 grudnia 2018 r. w całej Europie), natomiast władze Francji doszły do wniosku, iż konieczne jest również wprowadzenie obostrzeń dla dwóch kolejnych substancji, tj. thiaclopridu i acetamipridu. Francuski rząd tłumaczy swoje decyzje przede wszystkim dobrem owadów zapylających, ponieważ francuscy pszczelarze każdego roku tracą około 30 procent populacji.

Pojawiają się jednak również krytyczne głosy dotyczące tej decyzji. Główny producent specjalistycznych środków ochrony roślin (Leverkusen Bayer) broni się oczywiście na drodze prawnej przed wprowadzonym przez Unię Europejską zakazem. Krytycznie wypowiadają się rónież rolnicy, którzy zarzucają rządowi brak pomocy w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań w zakresie ochrony roślin. Co ciekawe, niezadowolenie wykazują również ekolodzy. Ta grupa uważa, iż wprowadzony zakaz posiada zbyt wiele wyjątków, które pozwalają na obejście ogólnych przepisów.

Opracowano na podstawie:

Deutsche Welle, Francja: "Mordercy pszczół" na indeksie, https://www.dw.com/pl/francja-mordercy-pszcz%C3%B3%C5%82-na-indeksie/a-45317394, Data publikacji: 2018.09.01, Data odczytu: 2018.09.02Liczba wyświetleń artykułu: 773

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.