Zakaz stosowania neonikotynoidów we Francji od 01.09.2018

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo we Francji neonikotynoidy zakaz stosowania neonikotynoidów

Od 1. września 2018 r. we Francji obowiązuje całkowity zakaz stosowania środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów. To pierwszy europejski kraj, który zdecydował się na wprowadzenie tak rygorystycznych zasad.

Jak informuje portal Deutsche Welle, Francja zdecydowała się na wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania aż pięciu środków ochrony roślin uważanych za zabójcze dla owadów zapylających, a tym samym wprowadziła do swojego porządku prawnego zasady znacząco przekraczające zalecenia Unii Europejskiej.

Pod koniec kwietnia 2018 roku Unia Europejska zadecydowała o wprowadzeniu zakazu stosowania klotianidyny, imidaklopridu i tiametoksamu (zakaz będzie obowiązywał od 19 grudnia 2018 r. w całej Europie), natomiast władze Francji doszły do wniosku, iż konieczne jest również wprowadzenie obostrzeń dla dwóch kolejnych substancji, tj. thiaclopridu i acetamipridu. Francuski rząd tłumaczy swoje decyzje przede wszystkim dobrem owadów zapylających, ponieważ francuscy pszczelarze każdego roku tracą około 30 procent populacji.

Pojawiają się jednak również krytyczne głosy dotyczące tej decyzji. Główny producent specjalistycznych środków ochrony roślin (Leverkusen Bayer) broni się oczywiście na drodze prawnej przed wprowadzonym przez Unię Europejską zakazem. Krytycznie wypowiadają się rónież rolnicy, którzy zarzucają rządowi brak pomocy w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań w zakresie ochrony roślin. Co ciekawe, niezadowolenie wykazują również ekolodzy. Ta grupa uważa, iż wprowadzony zakaz posiada zbyt wiele wyjątków, które pozwalają na obejście ogólnych przepisów.

Opracowano na podstawie:

Deutsche Welle, Francja: "Mordercy pszczół" na indeksie, https://www.dw.com/pl/francja-mordercy-pszcz%C3%B3%C5%82-na-indeksie/a-45317394, Data publikacji: 2018.09.01, Data odczytu: 2018.09.02Liczba wyświetleń artykułu: 50

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę
Sklep internetowy Krauz

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.