Portal Pszczelarski

Pszczoły, osy i wiewiórki osiedliły się w ciele wisielca

pszczelarstwo dolnośląskie gniazdo pszczół gniazdo os

Pierwszy na świecie przypadek zagnieżdżenia się pszczoły miodnej, osy zwyczajnej oraz wiewiórki zanotowano w jednym z lasów na Dolnym Śląsku. Mimo, że temat brzmi dość makabrycznie, to jest to ogromna okazja dla naukowców do poszerzenia swojej wiedzy na temat praw przyrody, zachowań organizmów żywych oraz ich aktualnej sytuacji w całym ekosystemie.

Opisania tego przypadku podjął się zespół polskich naukowców na łamach pisma "Forensic Science International" (wydanie lipiec 2018). Do nietypowego odkrycia doszło przypadkiem w 2016 roku, kiedy to do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przywieziono zwłoki mężczyzny. Na podstawie badań, okazało się, że są to wyjątkowo dobrze zachowane, 13-letnie zwłoki mężczyzny, w których znaleziono gniazda osy zwyczajnej, pszczoły miodnej oraz wiewiórki. Odkrycie to nie będzie co prawda istotnym ogniwem w rozwoju entomologii sądowej i biologii kryminalnej, jednakże udowadnia, jak ważne dla wszystkich żywych organizmów jest zasiedlanie wszelkich dostępnych przestrzeni.

Jak przekonują naukowcy, szczątki człowieka przypominają strukturę dziuplowiska, dlatego też - jeżeli tylko są dobrze zachowane - mogą stać się dla poszukujących schronienia zwierząt, idealnym miejscem do gniazdowania.

Z całej sytuacji oraz analizy naukowców płynie jednoznaczny wniosek: skoro żywe organizmy są w stanie zaadaptować nawet ludzkie zwłoki w poszukiwaniu miejsca do własnego rozwoju, to oznacza, że mają coraz mniej naturalnie występującej w przyrodzie przestrzeni do zasiedlenia. Jest to istotny komunikat zarówno dla naukowców, jak i dla całego społeczeństwa.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Naukowcy o tym, jak pszczoły, osy i wiewiórka zamieszkały w ciele wisielca., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30731%2Cnaukowcy-o-tym-jak-pszczoly-osy-i-wiewiorka-zamieszkaly-w-ciele-wisielca, Data publikacji: 2018.08.29, Data odczytu: 2018.09.01Liczba wyświetleń artykułu: 6185

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-09-09 08:23:30

O masakra! Chęć życia owadów i wiewiórek była ważniejsza niż miejsce... choć to i tak jest dość dziwne, bo wisielec (jak sama nazwa wskazuje) musiał gdzieś wisieć :)

banan 2018-09-20 16:37:49

co jak co, ale nigdy nie slyszalem, zeby pszczoly "osiedlily sie" w takim miejscu. cos niesamowitego!  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Domowa musztarda z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?