Portal Pszczelarski

Pszczoły, osy i wiewiórki osiedliły się w ciele wisielca

pszczelarstwo dolnośląskie gniazdo pszczół gniazdo os

Pierwszy na świecie przypadek zagnieżdżenia się pszczoły miodnej, osy zwyczajnej oraz wiewiórki zanotowano w jednym z lasów na Dolnym Śląsku. Mimo, że temat brzmi dość makabrycznie, to jest to ogromna okazja dla naukowców do poszerzenia swojej wiedzy na temat praw przyrody, zachowań organizmów żywych oraz ich aktualnej sytuacji w całym ekosystemie.

Opisania tego przypadku podjął się zespół polskich naukowców na łamach pisma "Forensic Science International" (wydanie lipiec 2018). Do nietypowego odkrycia doszło przypadkiem w 2016 roku, kiedy to do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przywieziono zwłoki mężczyzny. Na podstawie badań, okazało się, że są to wyjątkowo dobrze zachowane, 13-letnie zwłoki mężczyzny, w których znaleziono gniazda osy zwyczajnej, pszczoły miodnej oraz wiewiórki. Odkrycie to nie będzie co prawda istotnym ogniwem w rozwoju entomologii sądowej i biologii kryminalnej, jednakże udowadnia, jak ważne dla wszystkich żywych organizmów jest zasiedlanie wszelkich dostępnych przestrzeni.

Jak przekonują naukowcy, szczątki człowieka przypominają strukturę dziuplowiska, dlatego też - jeżeli tylko są dobrze zachowane - mogą stać się dla poszukujących schronienia zwierząt, idealnym miejscem do gniazdowania.

Z całej sytuacji oraz analizy naukowców płynie jednoznaczny wniosek: skoro żywe organizmy są w stanie zaadaptować nawet ludzkie zwłoki w poszukiwaniu miejsca do własnego rozwoju, to oznacza, że mają coraz mniej naturalnie występującej w przyrodzie przestrzeni do zasiedlenia. Jest to istotny komunikat zarówno dla naukowców, jak i dla całego społeczeństwa.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Naukowcy o tym, jak pszczoły, osy i wiewiórka zamieszkały w ciele wisielca., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30731%2Cnaukowcy-o-tym-jak-pszczoly-osy-i-wiewiorka-zamieszkaly-w-ciele-wisielca, Data publikacji: 2018.08.29, Data odczytu: 2018.09.01Liczba wyświetleń artykułu: 5209

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-09-09 08:23:30

O masakra! Chęć życia owadów i wiewiórek była ważniejsza niż miejsce... choć to i tak jest dość dziwne, bo wisielec (jak sama nazwa wskazuje) musiał gdzieś wisieć :)

banan

2018-09-20 16:37:49

co jak co, ale nigdy nie slyszalem, zeby pszczoly "osiedlily sie" w takim miejscu. cos niesamowitego!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.