Portal Pszczelarski

Pszczoły, osy i wiewiórki osiedliły się w ciele wisielca

pszczelarstwo dolnośląskie gniazdo pszczół gniazdo os

Pierwszy na świecie przypadek zagnieżdżenia się pszczoły miodnej, osy zwyczajnej oraz wiewiórki zanotowano w jednym z lasów na Dolnym Śląsku. Mimo, że temat brzmi dość makabrycznie, to jest to ogromna okazja dla naukowców do poszerzenia swojej wiedzy na temat praw przyrody, zachowań organizmów żywych oraz ich aktualnej sytuacji w całym ekosystemie.

Opisania tego przypadku podjął się zespół polskich naukowców na łamach pisma "Forensic Science International" (wydanie lipiec 2018). Do nietypowego odkrycia doszło przypadkiem w 2016 roku, kiedy to do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przywieziono zwłoki mężczyzny. Na podstawie badań, okazało się, że są to wyjątkowo dobrze zachowane, 13-letnie zwłoki mężczyzny, w których znaleziono gniazda osy zwyczajnej, pszczoły miodnej oraz wiewiórki. Odkrycie to nie będzie co prawda istotnym ogniwem w rozwoju entomologii sądowej i biologii kryminalnej, jednakże udowadnia, jak ważne dla wszystkich żywych organizmów jest zasiedlanie wszelkich dostępnych przestrzeni.

Jak przekonują naukowcy, szczątki człowieka przypominają strukturę dziuplowiska, dlatego też - jeżeli tylko są dobrze zachowane - mogą stać się dla poszukujących schronienia zwierząt, idealnym miejscem do gniazdowania.

Z całej sytuacji oraz analizy naukowców płynie jednoznaczny wniosek: skoro żywe organizmy są w stanie zaadaptować nawet ludzkie zwłoki w poszukiwaniu miejsca do własnego rozwoju, to oznacza, że mają coraz mniej naturalnie występującej w przyrodzie przestrzeni do zasiedlenia. Jest to istotny komunikat zarówno dla naukowców, jak i dla całego społeczeństwa.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Naukowcy o tym, jak pszczoły, osy i wiewiórka zamieszkały w ciele wisielca., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30731%2Cnaukowcy-o-tym-jak-pszczoly-osy-i-wiewiorka-zamieszkaly-w-ciele-wisielca, Data publikacji: 2018.08.29, Data odczytu: 2018.09.01Liczba wyświetleń artykułu: 6879

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-09-09 08:23:30

O masakra! Chęć życia owadów i wiewiórek była ważniejsza niż miejsce... choć to i tak jest dość dziwne, bo wisielec (jak sama nazwa wskazuje) musiał gdzieś wisieć :)

banan 2018-09-20 16:37:49

co jak co, ale nigdy nie slyszalem, zeby pszczoly "osiedlily sie" w takim miejscu. cos niesamowitego!  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Kurczak w różowej marynacie

Sos malinowo-miodowy

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem