Portal Pszczelarski

Pszczoły, osy i wiewiórki osiedliły się w ciele wisielca

pszczelarstwo dolnośląskie gniazdo pszczół gniazdo os

Pierwszy na świecie przypadek zagnieżdżenia się pszczoły miodnej, osy zwyczajnej oraz wiewiórki zanotowano w jednym z lasów na Dolnym Śląsku. Mimo, że temat brzmi dość makabrycznie, to jest to ogromna okazja dla naukowców do poszerzenia swojej wiedzy na temat praw przyrody, zachowań organizmów żywych oraz ich aktualnej sytuacji w całym ekosystemie.

Opisania tego przypadku podjął się zespół polskich naukowców na łamach pisma "Forensic Science International" (wydanie lipiec 2018). Do nietypowego odkrycia doszło przypadkiem w 2016 roku, kiedy to do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przywieziono zwłoki mężczyzny. Na podstawie badań, okazało się, że są to wyjątkowo dobrze zachowane, 13-letnie zwłoki mężczyzny, w których znaleziono gniazda osy zwyczajnej, pszczoły miodnej oraz wiewiórki. Odkrycie to nie będzie co prawda istotnym ogniwem w rozwoju entomologii sądowej i biologii kryminalnej, jednakże udowadnia, jak ważne dla wszystkich żywych organizmów jest zasiedlanie wszelkich dostępnych przestrzeni.

Jak przekonują naukowcy, szczątki człowieka przypominają strukturę dziuplowiska, dlatego też - jeżeli tylko są dobrze zachowane - mogą stać się dla poszukujących schronienia zwierząt, idealnym miejscem do gniazdowania.

Z całej sytuacji oraz analizy naukowców płynie jednoznaczny wniosek: skoro żywe organizmy są w stanie zaadaptować nawet ludzkie zwłoki w poszukiwaniu miejsca do własnego rozwoju, to oznacza, że mają coraz mniej naturalnie występującej w przyrodzie przestrzeni do zasiedlenia. Jest to istotny komunikat zarówno dla naukowców, jak i dla całego społeczeństwa.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Naukowcy o tym, jak pszczoły, osy i wiewiórka zamieszkały w ciele wisielca., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30731%2Cnaukowcy-o-tym-jak-pszczoly-osy-i-wiewiorka-zamieszkaly-w-ciele-wisielca, Data publikacji: 2018.08.29, Data odczytu: 2018.09.01Liczba wyświetleń artykułu: 7136

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-09-09 08:23:30

O masakra! Chęć życia owadów i wiewiórek była ważniejsza niż miejsce... choć to i tak jest dość dziwne, bo wisielec (jak sama nazwa wskazuje) musiał gdzieś wisieć :)

banan 2018-09-20 16:37:49

co jak co, ale nigdy nie slyszalem, zeby pszczoly "osiedlily sie" w takim miejscu. cos niesamowitego!  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Torcik naleśnikowy z miodem

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu