Portal Pszczelarski

Pszczoły, osy i wiewiórki osiedliły się w ciele wisielca

pszczelarstwo dolnośląskie gniazdo pszczół gniazdo os

Pierwszy na świecie przypadek zagnieżdżenia się pszczoły miodnej, osy zwyczajnej oraz wiewiórki zanotowano w jednym z lasów na Dolnym Śląsku. Mimo, że temat brzmi dość makabrycznie, to jest to ogromna okazja dla naukowców do poszerzenia swojej wiedzy na temat praw przyrody, zachowań organizmów żywych oraz ich aktualnej sytuacji w całym ekosystemie.

Opisania tego przypadku podjął się zespół polskich naukowców na łamach pisma "Forensic Science International" (wydanie lipiec 2018). Do nietypowego odkrycia doszło przypadkiem w 2016 roku, kiedy to do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przywieziono zwłoki mężczyzny. Na podstawie badań, okazało się, że są to wyjątkowo dobrze zachowane, 13-letnie zwłoki mężczyzny, w których znaleziono gniazda osy zwyczajnej, pszczoły miodnej oraz wiewiórki. Odkrycie to nie będzie co prawda istotnym ogniwem w rozwoju entomologii sądowej i biologii kryminalnej, jednakże udowadnia, jak ważne dla wszystkich żywych organizmów jest zasiedlanie wszelkich dostępnych przestrzeni.

Jak przekonują naukowcy, szczątki człowieka przypominają strukturę dziuplowiska, dlatego też - jeżeli tylko są dobrze zachowane - mogą stać się dla poszukujących schronienia zwierząt, idealnym miejscem do gniazdowania.

Z całej sytuacji oraz analizy naukowców płynie jednoznaczny wniosek: skoro żywe organizmy są w stanie zaadaptować nawet ludzkie zwłoki w poszukiwaniu miejsca do własnego rozwoju, to oznacza, że mają coraz mniej naturalnie występującej w przyrodzie przestrzeni do zasiedlenia. Jest to istotny komunikat zarówno dla naukowców, jak i dla całego społeczeństwa.

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Naukowcy o tym, jak pszczoły, osy i wiewiórka zamieszkały w ciele wisielca., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30731%2Cnaukowcy-o-tym-jak-pszczoly-osy-i-wiewiorka-zamieszkaly-w-ciele-wisielca, Data publikacji: 2018.08.29, Data odczytu: 2018.09.01



Liczba wyświetleń artykułu: 10245

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-09-09 08:23:30

O masakra! Chęć życia owadów i wiewiórek była ważniejsza niż miejsce... choć to i tak jest dość dziwne, bo wisielec (jak sama nazwa wskazuje) musiał gdzieś wisieć :)

banan 2018-09-20 16:37:49

co jak co, ale nigdy nie slyszalem, zeby pszczoly "osiedlily sie" w takim miejscu. cos niesamowitego!



  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny