Portal Pszczelarski

Międzynarodowe sympozjum pszczelarskie w Krakowie – przygotowanie do XXII Kongresu Apislavia

wydarzenia pszczelarskie wrzesień 2018 2018 Moskwa Apislavia 2018 Apislavia neonikotynoidy Pasieka Kraków Przemysław Szeliga Ludovit Gal Gregory Khalin Ariane Hajj Chedid Waldemar Kudła Tomasz Łysoń

Problem masowego ginięcia pszczół dotyczy już całego świata i jest ogromnym wyzwaniem, dlatego zdaniem europejskich pszczelarzy trzeba podjąć natychmiastowe działania, które oddalą katastrofę. A jest o co walczyć, bowiem tym małym owadom zawdzięczamy aż 76% tego, co jemy. Temu między innymi poświęcone zostało sympozjum, na które 24 sierpnia 2018 r. do Krakowa przyjechali pszczelarze z kilkunastu krajów, aby przedyskutować wyzwania dotyczące przyszłości pszczół i przygotować się na kongres APISLAVIA (stowarzyszenia organizacji pszczelarskich).

Kongres ten odbywać się będzie od 9 do 13 września 2018 r. w Moskwie. Poruszone na nim zostaną takie tematy, jak:

  • biologia pszczoły miodnej,
  • zapylanie i flora miododajna,
  • technologia pszczelarstwa i jakość produktów,
  • ekonomia pszczelarstwa,
  • pszczelarstwo i utrzymanie pszczoły miodnej,
  • apiterapia,
  • zdrowie pszczół.

Naukowcy od końca XX wieku badają przyczyny nagłego zmniejszenia wielkości rodzin pszczelich. Polega to na tym, że pszczoły robotnice wylatują z ula i już do niego nie wracają, znikają bez śladu, pozostawiając larwy i czerw bez pokarmu, co skutkuje również wyginięciem kolejnego pokolenia. Dziś zdecydowana większość badaczy jest przekonana, że to efekt stosowania środków chemicznej ochrony roślin, szczególnie tych z grupy neonikotynoidów, pochodnych nikotyny. Uważa się, że pestycydy te wywołują zmiany w systemie nerwowym pszczół, objawiające się przede wszystkim pogorszeniem pamięci owadów i ich poczucia kierunku - tracą one orientację w terenie i nie potrafią już wrócić do ula. Potwierdzają tę hipotezę dwa niezależna badania prowadzone we Francji oraz w Szkocji (opisane w czasopiśmie "Science").

Uczestnicy krakowskiego sympozjum są przekonani, że można i należy pomóc pszczołom. Stąd na cały świat ma popłynąć sygnał, że po pierwsze należy zakazać stosowania neonikotynoidów, a po drugie prowadzić edukację wśród dzieci i dorosłych. Temu celowi m.in ma służyć projekt "Pasieka Kraków", działający od 2017 r. Ule na dachach i łąkach w Krakowie nie tylko poprawiają wizerunek metropolii, ale dają jasny przekaz, że pszczoły mogą tutaj żyć. Uczestnicy międzynarodowego sympozjum odwiedzili jedną z krakowskich pasiek, znajdującą się na dachu Galerii Kazimierz. Na miejscu jej opiekun, a jednocześnie prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich – Przemysław Szeliga opowiedział o znaczeniu takich miejskich pasiek oraz roli, jaką odgrywają w popularyzowaniu pszczelarstwa i uświadamianiu znaczenia pszczół w środowisku.

Według pana Szeligi, miód produkowany w mieście jest równie dobry jak na wsi. Podkreślił on, że miód miejski nie zawiera żadnych pestycydów, które rolnicy mogą wykorzystać na wsi. Stwierdził, że badania nie wykazały negatywnego wpływu substancji szkodliwych w powietrzu na miód.

Goście spotkania, a wśród nich prezydent Apislavii – Ludovit Gal, Gregory Khalin – przedstawiciel Związku Pszczelarzy Izraela, Ariane Hajj Chedid ze Związku Pszczelarzy Libańskich, Waldemar Kudła, reprezentujący Polski Związek Pszczelarski oraz Tomasz Łysoń, prezes PP Łysoń, byli zgodni, że takie inicjatywy jak nasza Pasieka Kraków to właściwy kierunek działań. Na pewno jednak jest niewystarczający, żeby skutecznie powstrzymać masowe ginięcie pszczół. konieczne są globalne decyzje, które uniemożliwią stosowanie środków ochrony roślin, które mają wpływ na zdrowie owadów.

Dlatego uczestnicy krakowskiego spotkania przygotowali specjalne oświadczenie, które zostało przekazane przedstawicielom rządów na całym świecie. W komunikacie tym pszczelarze zachęcają wszystkich, którym nie jest obojętny los pszczół i przyszłość europejskiego rolnictwa, do przyłączenia się do protestu przeciwko stosowaniu niebezpiecznych dla zdrowia i życia owadów środków ochrony roślin, a jednocześnie obiecują dochować wszelkich starań na rzecz edukacji społeczeństw w tym zakresie i popularyzacji pszczelarstwa.

Zdaniem uczestników może to być ostatni moment, aby uratować europejskie pszczelarstwo przed katastrofą, a europejskie rolnictwo przed zniszczeniem.

Opracowano na podstawie:

krakow.pl, Międzynarodowo o pszczołach, http://krakow.pl/pasieka_krakow/222560,2016,komunikat,miedzynarodowo_o_pszczolach.html, Data publikacji: 2018.08.24, Data odczytu: 2018.08.25Liczba wyświetleń artykułu: 1512

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Środki na założenie pasieki - skąd pozyskać? Cz. 4

XXIV Biesiada u Bartnika

Rój pszczół na jezdni wiaduktu w Szczecinku

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.