Portal Pszczelarski

Międzynarodowe sympozjum pszczelarskie w Krakowie – przygotowanie do XXII Kongresu Apislavia

wydarzenia pszczelarskie wrzesień 2018 2018 Moskwa Apislavia 2018 Apislavia neonikotynoidy Pasieka Kraków Przemysław Szeliga Ludovit Gal Gregory Khalin Ariane Hajj Chedid Waldemar Kudła Tomasz Łysoń

Problem masowego ginięcia pszczół dotyczy już całego świata i jest ogromnym wyzwaniem, dlatego zdaniem europejskich pszczelarzy trzeba podjąć natychmiastowe działania, które oddalą katastrofę. A jest o co walczyć, bowiem tym małym owadom zawdzięczamy aż 76% tego, co jemy. Temu między innymi poświęcone zostało sympozjum, na które 24 sierpnia 2018 r. do Krakowa przyjechali pszczelarze z kilkunastu krajów, aby przedyskutować wyzwania dotyczące przyszłości pszczół i przygotować się na kongres APISLAVIA (stowarzyszenia organizacji pszczelarskich).

Kongres ten odbywać się będzie od 9 do 13 września 2018 r. w Moskwie. Poruszone na nim zostaną takie tematy, jak:

  • biologia pszczoły miodnej,
  • zapylanie i flora miododajna,
  • technologia pszczelarstwa i jakość produktów,
  • ekonomia pszczelarstwa,
  • pszczelarstwo i utrzymanie pszczoły miodnej,
  • apiterapia,
  • zdrowie pszczół.

Naukowcy od końca XX wieku badają przyczyny nagłego zmniejszenia wielkości rodzin pszczelich. Polega to na tym, że pszczoły robotnice wylatują z ula i już do niego nie wracają, znikają bez śladu, pozostawiając larwy i czerw bez pokarmu, co skutkuje również wyginięciem kolejnego pokolenia. Dziś zdecydowana większość badaczy jest przekonana, że to efekt stosowania środków chemicznej ochrony roślin, szczególnie tych z grupy neonikotynoidów, pochodnych nikotyny. Uważa się, że pestycydy te wywołują zmiany w systemie nerwowym pszczół, objawiające się przede wszystkim pogorszeniem pamięci owadów i ich poczucia kierunku - tracą one orientację w terenie i nie potrafią już wrócić do ula. Potwierdzają tę hipotezę dwa niezależna badania prowadzone we Francji oraz w Szkocji (opisane w czasopiśmie "Science").

Uczestnicy krakowskiego sympozjum są przekonani, że można i należy pomóc pszczołom. Stąd na cały świat ma popłynąć sygnał, że po pierwsze należy zakazać stosowania neonikotynoidów, a po drugie prowadzić edukację wśród dzieci i dorosłych. Temu celowi m.in ma służyć projekt "Pasieka Kraków", działający od 2017 r. Ule na dachach i łąkach w Krakowie nie tylko poprawiają wizerunek metropolii, ale dają jasny przekaz, że pszczoły mogą tutaj żyć. Uczestnicy międzynarodowego sympozjum odwiedzili jedną z krakowskich pasiek, znajdującą się na dachu Galerii Kazimierz. Na miejscu jej opiekun, a jednocześnie prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich – Przemysław Szeliga opowiedział o znaczeniu takich miejskich pasiek oraz roli, jaką odgrywają w popularyzowaniu pszczelarstwa i uświadamianiu znaczenia pszczół w środowisku.

Według pana Szeligi, miód produkowany w mieście jest równie dobry jak na wsi. Podkreślił on, że miód miejski nie zawiera żadnych pestycydów, które rolnicy mogą wykorzystać na wsi. Stwierdził, że badania nie wykazały negatywnego wpływu substancji szkodliwych w powietrzu na miód.

Goście spotkania, a wśród nich prezydent Apislavii – Ludovit Gal, Gregory Khalin – przedstawiciel Związku Pszczelarzy Izraela, Ariane Hajj Chedid ze Związku Pszczelarzy Libańskich, Waldemar Kudła, reprezentujący Polski Związek Pszczelarski oraz Tomasz Łysoń, prezes PP Łysoń, byli zgodni, że takie inicjatywy jak nasza Pasieka Kraków to właściwy kierunek działań. Na pewno jednak jest niewystarczający, żeby skutecznie powstrzymać masowe ginięcie pszczół. konieczne są globalne decyzje, które uniemożliwią stosowanie środków ochrony roślin, które mają wpływ na zdrowie owadów.

Dlatego uczestnicy krakowskiego spotkania przygotowali specjalne oświadczenie, które zostało przekazane przedstawicielom rządów na całym świecie. W komunikacie tym pszczelarze zachęcają wszystkich, którym nie jest obojętny los pszczół i przyszłość europejskiego rolnictwa, do przyłączenia się do protestu przeciwko stosowaniu niebezpiecznych dla zdrowia i życia owadów środków ochrony roślin, a jednocześnie obiecują dochować wszelkich starań na rzecz edukacji społeczeństw w tym zakresie i popularyzacji pszczelarstwa.

Zdaniem uczestników może to być ostatni moment, aby uratować europejskie pszczelarstwo przed katastrofą, a europejskie rolnictwo przed zniszczeniem.

Opracowano na podstawie:

krakow.pl, Międzynarodowo o pszczołach, http://krakow.pl/pasieka_krakow/222560,2016,komunikat,miedzynarodowo_o_pszczolach.html, Data publikacji: 2018.08.24, Data odczytu: 2018.08.25Liczba wyświetleń artykułu: 1229

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.