Portal Pszczelarski

Zbiory miodu w Krakowie - pasieki w historycznym mieście

pszczelarstwo małopolskie Pasieka Kraków Przemysław Szeliga Stowarzyszenie Pszczelarzy Krakowskich

"Pasieka Kraków" to inicjatywa podjęta w 2017 r., która ma na celu utworzenie pasieki w mieście i zaznajomienie mieszkańców z obecnością pszczół, by wykazać, że ten zagrożony gatunek może również znaleźć przyjazny dom wśród zieleni miejskie. Twórcy idei mówią: pracujcie dla miasta i jego mieszkańców.

Jak mówi Violetta Bratuń, koordynator projektu Pasieka Kraków, ostatni rok był czasem nowych wyzwań i eksperymentów, ale dziś wiadomo, że było warto. Zaczęło się od pięciu pasiek na pięciu dachach i w ciągu roku ich liczba dwukrotnie wzrosła.

Dziś projekt obejmuje aż dziewięć pasiek, z których siedem znajduje się na dachach budynków mieszkalnych i biznesowych. Każda pasieka ma pięć uli.

Przemysław Szeliga, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Krakowskich, który opiekuje się pasieką w Krakowie, szacuje, że w krakowskich pasiekach zostanie wyprodukowane trzy razy więcej miodu niż w ubiegłym roku. Dodaje, że w ubiegłym roku zebrano aż 8 kg z jednego ula, a tegoroczne przewidywania oscylują wokół 30 kg. Gdyby 45 rodzin pszczelich wyprodukowało po 30 kg miodu, to dałoby 1 350 kg miodu w Pasiece Kraków.

Tak dobry wynik podyktowany był tegoroczną pogodą. Był fantastyczny kwiecień, maj i czerwiec. Jeśli jest ciepło, to rośliny krótko, ale bardzo intensywnie nektarują. Do tej pory w Krakowie pasieka produkowała miód wielokwiatowy, lipowy, akacjowy i spadziowy ze spadzi iglastej.

Według pana Szeligi, miód produkowany w mieście jest równie dobry jak na wsi. Podkreślił, że nie zawiera żadnych pestycydów, które rolnicy mogą być wykorzystywane na wsi. Stwierdził, że badania nie wykazały negatywnego wpływu substancji szkodliwych w powietrzu na miód.

Dodał, że pszczoły w Pasiece Kraków mają zapewniony dostęp do wody, a dachy budynków są wyłożone kamieniem. Ule są pomalowane na biało i zbudowane tak, aby chroniły przed bardzo wysoką temperaturą. Jak powiedział, wysokość budynków, na których są umieszczone pasieki, nie może przekraczać dwudziestu kilku metrów.

Opracowano na podstawie:

www.portalspozywczy.pl, Urodzajny rok dla Pasieki Kraków, w ulu powstanie ok. 30 kg miodu, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/urodzajny-rok-dla-pasieki-krakow-w-ulu-powstanie-ok-30-kg-miodu,162132.html, Data publikacji: 2018.08.24, Data odczytu: 2018.08.25



Liczba wyświetleń artykułu: 1783

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Bezpłatny kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie pszczelarz w Tucholi 2017

XXXV Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Koszalinie

Let's Bee Friends 2017