Portal Pszczelarski

Ul Dadanta – podstawowe informacje

Rysunek techniczny ula Dadanta leżaka. Źródło obrazka: Encyklopedia pszczelarska, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1989, s. 224.

ul Dadanta ul dadana konstrukcja ula Dadanta ramka gniazdowa ramka nadstawkowa Charles Dadant

Ul Dadanta – podstawowe informacje

Ul Dadanta jest jednym z najpowszechniej stosowanych typów uli. Powszechnie nazywany jest dadanem, a od ula warszawskiego poszerzonego różni się w zasadzie jedynie rozmiarami ramek.

W ulu Dadanta nastąpiło zwiększenie pojemności gniazda aż do 15 ramek – w ten sposób zwykły stojak przekształcił się w ul o pośredniej konstrukcji. Czasem określa go się też jako zmniejszony leżak z nadstawką. Powiększanie gniazda wiosna odbywa się bowiem poziomo, a nadstawka – choć z jednej strony zwiększa pojemność ula pionowo, jednak służy głównie jako magazyn miodowy. Dzięki temu, że gniazdo w ulu Dadanta jest dość duże, a w tylnej ścianie ula umiejscowiono zapasowy wylot, można w nim utrzymywać zimą i wiosną nie tylko rodzinę podstawową, ale też pomocniczą.

Korpus gniazdowy w ulu Dadanta złożony jest ze skrzyni połączonej na stałe z poddaszem i dnem. Przednia i tylna ściana korpusu są podwójne, a pomiędzy nimi znajduje się warstwa ociepleniowa. Ściana wewnętrzna jest zrobiona z desek, a zewnętrzna z wąskiej szalówki przybijanej poziomo i na zakładkę. Wewnątrz ula, przy górnych krawędziach znajdują się wręgi do zawieszania ramek. Charakterystycznym elementem w ulu Dadanta jest poddasze – ma około 90 milimetrów i stanowi przedłużenie zewnętrznych ścian. Dodatkowo ul posiada też nadstawkę o stałych wymiarach: 45 cm szerokości oraz 52,5 cm długości i 15,5 cm wysokości. Nadstawkę umieszcza się wewnątrz poddasza na korpusie gniazdowym.

Standardowo na wyposażeniu każdego ula Dadanta znajduje się: ruchoma i szczelna drewniana przegroda wykonana z desek o grubości 15 mm, dwa ścieśniacze gniazda, beleczki powałkowe do gniazda i nadstawki – jest ich 25, mają wymiary 470 x 10 x 10 mm.

Opracowano na podstawie:
Mieczysław Janiszewski, Ule, sprzęt i budowle pasieczne, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2014, s. 87-91

Zobacz również:

Ul Dadanta - historia powstania oraz wymiary pierwowzoru

Ul Dadanta - zalety i wady

Ul Dadanta - rodzaje i modyfikacje

Ul wielkopolski a ul Dadanta

Jak zbudować ul Dadanta? - przygotowanie do budowy oraz korpus gniazdowy

Jak zbudować ul Dadanta? - poddasze, dennica, nadstawka i daszek

Ul Dadanta – podstawowe informacje
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 42183

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

O co chodzi w BeePower!?

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu