Portal Pszczelarski

Czy pszczoły i osy rozpoznają ludzkie twarze?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pszczoła miodna osa europejska

Rozpoznawanie twarzy to nie tylko ludzkie umiejętności. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu RMIT twierdzą, że małe mózgi pszczół i os są również w stanie rozpoznać ludzką twarz.

Rozpoznawanie twarzy jest kluczowe dla naszych interakcji w złożonych społeczeństwach i często jest uważane za umiejętność wymagającą wyrafinowanego i dużego mózgu. Jednak nowe badania opublikowane w "Frontiers in Psychology" pokazują, że owady, takie jak pszczoły miodne i osy europejskie, wykorzystują mechanizmy przetwarzania obrazu w podobny sposób jak ludzie, co umożliwia im rozpoznawanie twarzy.

Dzieje się tak pomimo niewielkich rozmiarów mózgów tych owadów. Ich mózgi zawierają mniej niż milion komórek mózgowych, czyli niewiele w porównaniu z 86 miliardami, które składają się na ludzki mózg. Zrozumienie, jaki rozmiar mózgu pozwala na skuteczne rozwiązywanie złożonych zadań, jest z pewnością interesujące, ale ma również praktyczne implikacje. Pozwala ono zrozumieć, jak duże mózgi mogły ewoluować. Może również wpływać na konstrukcję sztucznej inteligencji, która może odzwierciedlać mózg biologiczny.

Ludzie są naprawdę dobrzy w rozpoznawaniu znajomych twarzy. Nie mamy problemu z wyłapywaniem setek ludzi z tłumu poruszających się w różnych kierunkach twarzy przyjaciela. Wydaje się, że jest to łatwe zadanie, ale rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji często mają problemy z rozpoznawaniem twarzy w złożonych sytuacjach.

Nasze doświadczenie w rozpoznawaniu twarzy w dużej mierze opiera się na "sklejaniu" różnych rysów twarzy, aby zapewnić jak najlepsze rozpoznawanie twarzy. Uważa się, że jest to wyrafinowany proces poznawczy, który rozwija się wraz z doświadczeniem oglądania twarzy. Po zapoznaniu się z twarzą i jej cechami szczególnymi, takimi jak oczy, nos, usta i uszy - dane te są przetwarzane razem jako jednostka zawierająca wszystkie te elementy, aby umożliwić nam niezawodne rozpoznawanie ludzi. Kiedy wszystkie te elementy pasują, nasz mózg mówi nam, że znamy tę osobę.

To samo dotyczy owadów - mówią naukowcy z Uniwersytetu RMIT. Pszczoła miodna jest wdzięcznym stworzeniem do badań. Pojedyncze pszczoły mogą zostać przeszkolone, aby uczyć się złożonych problemów w zamian za słodką nagrodę. Niedawno naukowcom udało się to również z osami.

Jak powiedział Adrian G. Dyer, obecne badania pokazują, że pszczoły miodne i osy mogą nauczyć się rozpoznawać ludzkie twarze. Wskazał także na inne badania, w których osy były w stanie rozpoznać inne osy i wydaje się, że specjalne mechanizmy w mózgu ewoluowały w celu przetworzenia tego typu informacji. Naukowcy przetestowali możliwość rozpoznania ludzkiej twarzy u pszczół miodnych i os europejskich, używając wyszkolonych osobników do przeprowadzania testów z manipulowanymi twarzami.

Badacze zaprezentowali owadom w pierwszym teście tylko specyficzne cechy - oczy, nos, usta i uszy, bez pełnej twarzy. Kiedy te cechy są postrzegane w kontekście całej twarzy, sytuacja wydaje się prostsza. W drugim teście prawidłowe cechy twarzy - takie jak oczy, nos i usta - są postrzegane w kontekście nieprawidłowych cech zewnętrznych. Kiedy użyli tych zasad do testowania owadów, zarówno pszczoły, jak i osy były w stanie rozpoznać achromatyczne (czarno-białe) obrazy ludzkich twarzy. Zarówno pszczoły, jak i os otrzymały cztery dodatkowe oddzielne testy.

Wyniki testów pokazały, że mózgi tych owadów uczą się wiarygodnego rozpoznawania. Tworzą całościowe reprezentacje poszczególnych elementów, łączą te cechy w celu rozpoznawania złożonych obrazów, w tym ludzkiej twarzy.

Obecnie wiadomo, że małe mózgi owadów mogą niezawodnie rozpoznać co najmniej ograniczoną liczbę twarzy, co sugeruje, że zaletą naszego wspaniałego mózgu może być bardzo duża liczba osób, które możemy zapamiętać. Ta informacja pomaga nam zrozumieć, jak zaawansowane umiejętności przetwarzania obrazów twarzy mogą ewoluować u innych naczelnych.

Opracowano na podstawie:

www.dzienniknaukowy.pl, Pszczoły i osy potrafią rozpoznawać ludzkie twarze?, https://www.dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/pszczoly-i-osy-potrafia-rozpoznawac-ludzkie-twarze, Data publikacji: 2018.08.20, Data odczytu: 2018.08.26Liczba wyświetleń artykułu: 3817

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Szybki piernik z miodem na święta

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje