Portal Pszczelarski

Czy pszczoły i osy rozpoznają ludzkie twarze?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii pszczoła miodna osa europejska

Rozpoznawanie twarzy to nie tylko ludzkie umiejętności. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu RMIT twierdzą, że małe mózgi pszczół i os są również w stanie rozpoznać ludzką twarz.

Rozpoznawanie twarzy jest kluczowe dla naszych interakcji w złożonych społeczeństwach i często jest uważane za umiejętność wymagającą wyrafinowanego i dużego mózgu. Jednak nowe badania opublikowane w "Frontiers in Psychology" pokazują, że owady, takie jak pszczoły miodne i osy europejskie, wykorzystują mechanizmy przetwarzania obrazu w podobny sposób jak ludzie, co umożliwia im rozpoznawanie twarzy.

Dzieje się tak pomimo niewielkich rozmiarów mózgów tych owadów. Ich mózgi zawierają mniej niż milion komórek mózgowych, czyli niewiele w porównaniu z 86 miliardami, które składają się na ludzki mózg. Zrozumienie, jaki rozmiar mózgu pozwala na skuteczne rozwiązywanie złożonych zadań, jest z pewnością interesujące, ale ma również praktyczne implikacje. Pozwala ono zrozumieć, jak duże mózgi mogły ewoluować. Może również wpływać na konstrukcję sztucznej inteligencji, która może odzwierciedlać mózg biologiczny.

Ludzie są naprawdę dobrzy w rozpoznawaniu znajomych twarzy. Nie mamy problemu z wyłapywaniem setek ludzi z tłumu poruszających się w różnych kierunkach twarzy przyjaciela. Wydaje się, że jest to łatwe zadanie, ale rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji często mają problemy z rozpoznawaniem twarzy w złożonych sytuacjach.

Nasze doświadczenie w rozpoznawaniu twarzy w dużej mierze opiera się na "sklejaniu" różnych rysów twarzy, aby zapewnić jak najlepsze rozpoznawanie twarzy. Uważa się, że jest to wyrafinowany proces poznawczy, który rozwija się wraz z doświadczeniem oglądania twarzy. Po zapoznaniu się z twarzą i jej cechami szczególnymi, takimi jak oczy, nos, usta i uszy - dane te są przetwarzane razem jako jednostka zawierająca wszystkie te elementy, aby umożliwić nam niezawodne rozpoznawanie ludzi. Kiedy wszystkie te elementy pasują, nasz mózg mówi nam, że znamy tę osobę.

To samo dotyczy owadów - mówią naukowcy z Uniwersytetu RMIT. Pszczoła miodna jest wdzięcznym stworzeniem do badań. Pojedyncze pszczoły mogą zostać przeszkolone, aby uczyć się złożonych problemów w zamian za słodką nagrodę. Niedawno naukowcom udało się to również z osami.

Jak powiedział Adrian G. Dyer, obecne badania pokazują, że pszczoły miodne i osy mogą nauczyć się rozpoznawać ludzkie twarze. Wskazał także na inne badania, w których osy były w stanie rozpoznać inne osy i wydaje się, że specjalne mechanizmy w mózgu ewoluowały w celu przetworzenia tego typu informacji. Naukowcy przetestowali możliwość rozpoznania ludzkiej twarzy u pszczół miodnych i os europejskich, używając wyszkolonych osobników do przeprowadzania testów z manipulowanymi twarzami.

Badacze zaprezentowali owadom w pierwszym teście tylko specyficzne cechy - oczy, nos, usta i uszy, bez pełnej twarzy. Kiedy te cechy są postrzegane w kontekście całej twarzy, sytuacja wydaje się prostsza. W drugim teście prawidłowe cechy twarzy - takie jak oczy, nos i usta - są postrzegane w kontekście nieprawidłowych cech zewnętrznych. Kiedy użyli tych zasad do testowania owadów, zarówno pszczoły, jak i osy były w stanie rozpoznać achromatyczne (czarno-białe) obrazy ludzkich twarzy. Zarówno pszczoły, jak i os otrzymały cztery dodatkowe oddzielne testy.

Wyniki testów pokazały, że mózgi tych owadów uczą się wiarygodnego rozpoznawania. Tworzą całościowe reprezentacje poszczególnych elementów, łączą te cechy w celu rozpoznawania złożonych obrazów, w tym ludzkiej twarzy.

Obecnie wiadomo, że małe mózgi owadów mogą niezawodnie rozpoznać co najmniej ograniczoną liczbę twarzy, co sugeruje, że zaletą naszego wspaniałego mózgu może być bardzo duża liczba osób, które możemy zapamiętać. Ta informacja pomaga nam zrozumieć, jak zaawansowane umiejętności przetwarzania obrazów twarzy mogą ewoluować u innych naczelnych.

Opracowano na podstawie:

www.dzienniknaukowy.pl, Pszczoły i osy potrafią rozpoznawać ludzkie twarze?, https://www.dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/pszczoly-i-osy-potrafia-rozpoznawac-ludzkie-twarze, Data publikacji: 2018.08.20, Data odczytu: 2018.08.26Liczba wyświetleń artykułu: 6370

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kradzież 10 uli w Antoninie (gmina Jakubów) 2018

Wykład pszczelarski w Domu Kultury w Popielowie 2016

Pracowite warsztaty z pszczołami Poznań 2016

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe