Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Czy pszczoły przenoszą wirusy między roślinami uprawnymi?

pszczelarstwo na świecie wirusy przyczyny chorób pszczół

Niedawno naukowcy odkryli 27 nowych wirusów infekujących pszczoły. Ciekawostką jest fakt, iż jeden z nich jest podobny do wirusa atakującego rośliny. Naukowcy obawiają się, że pszczoły mogą przenosić wirusa między uprawami.

Uczeni z międzynarodowego zespołu badawczego znaleźli 27 nowych wirusów z co najmniej sześciu nowych rodzin, które zagrażają pszczołom. Do tej pory nie były one znane. Co ciekawe, jak dotąd niewiele wiadomo na temat wirusów atakujących pszczoły. Te niedawno odkryte przez naukowców prawie podwajają liczbę znanych takich wirusów.

Ponadto wśród nowo odkrytych wirusów jest także podobny do wirusa atakującego rośliny. Być może pszczoły pobierają go od niektórych roślin i przenoszą go na następne. Możliwe, że stwarza to zagrożenie dla roślin uprawnych. Jeśli okaże się to prawdą, sytuacja będzie dość patowa. Owady zapylające uprawy w tym samym czasie mogą stanowić dla nich zagrożenie. Zwłaszcza, że jak wykazali badacze, niektóre wykryte wirusy występują nie tylko u pszczół, ale także u innych zapylaczy.

Przed naukowcami jest jeszcze dużo badań. Na razie nie wiadomo, czy pszczoły są tylko nosicielami tego wirusa, zbierając pyłki kwiatów, czy też same cierpią z jego powodu.

Opracowano na podstawie:

www.okiemrolnika.pl, Pszczoły przenoszą wirusy na rośliny uprawne?, https://www.okiemrolnika.pl/uprawa/item/3756-pszczoly-przenosza-wirusy-na-rosliny-uprawne, Data publikacji: 2018.08.23, Data odczytu: 2018.08.26

Czytaj również:

Odkryto nowe wirusy zagrażające pszczołomLiczba wyświetleń artykułu: 655

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.