Trzmiele wolą nektar z neonikotynoidami

Z badań naukowców z Imperial College w Londynie wynika, że pestycydy zawierające neonikotynoidy działają na trzmiele podobnie jak nikotyna występująca w papierosach na ludzi i wywołuje podobny "głód" jak nikotyna.
Jak informuje Sky News, badanie naukowców z londyńskiej uczelni wykazało, że trzmiele uzależniają się od pestycydów podobnie jak ludzie od nikotyny. Neonikotynoidy są pod względem chemicznym spokrewnione z nikotyną i być może podobnie działają na owady zapylające – im więcej trzmiele ich zjadają, tym większą odczuwają potrzebę na kolejne porcje pestycydów.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Imperial College trzmielom zaproponowano dwie porcje cukru, z których jedna zawierała domieszkę pestycydów. Celem badania było sprawdzenie, czy owady są w stanie wykryć neonikotynoidy w swoim środowisku naturalnym, w którym naukowcy umieścili "karmniki" z cukrem i czy będą wybierały cukier nieskażony chemicznie.
Okazało się, że początkowo trzmiele omijały cukier zawierający pestycydy. Po pewnym czasie jednak zaczęły szukać pojemników z cukrem, który był skażony. Jak tłumaczy dr Richard Gill, mając wybór trzmiele najpierw omijały zawierający neonikotynoidy pokarm. Z czasem jednak, gdy pojedyncze osobniki zaczęły próbować cukru skażonego pestycydami i zaczynały preferować właśnie ten pokarm. Jak ustalili uczeni, pestycydy działały na te same receptory u owadów, na które nikotyna działa u ssaków.
Ich zdaniem badanie wykazało, że u trzmieli z czasem wykształciły się zachowania podobne do nałogu nikotynowego u ludzi, ale – jak dodaje – sprawa wymaga jeszcze dalszych badań.
Z kolei izraelscy badacze z Uniwersytetu w Hajfie w 2010 roku stwierdzili, że także pszczoły wolą nektar z niewielkimi ilościami nikotyny i kofeiny od nektaru pozbawionego tych substancji. Jednak zjawisko to traktowali w kategoriach wytworzonej w toku ewolucji preferencji a nie potwierdzonego uzależnienia.
Nikotyna naturalnie występuje w nektarach w stężeniach do 2,5 mg na litr. Preferowane przez pszczoły stężenie nikotyny w izraelskich badaniach wynosiło 1 mg/l, a mając do dyspozycji pokarm z wyższą zawartością nikotyny i całkowicie jej pozbawiony, pszczoły wybierały jednak ten drugi.
Istnieje podejrzenie, że w toku ewolucji uzależniające substancje pojawiły się w nektarze, by zwiększyć skuteczność zapylania. Być może osiągnięcie właściwego poziomu uzależniających substancji w drodze doboru naturalnego gwarantowało roślinom przetrwanie. Dzięki temu mogą przyciągać owady.
W kwietniu UE zabroniła używania trzech neonikotynoidów przy opryskiwaniu nieszklarniowych roślin, mając na względzie ich potencjalnie negatywny wpływ na owady zapylające.
Opracowano na podstawie:
www.rp.pl, Owady uzależnione od pestycydów jak ludzie od nikotyny, https://www.rp.pl/Ekologia/180829287-Owady-uzaleznione-od-pestycydow-jak-ludzie-od-nikotyny.html, Data publikacji: 2018.08.29, Data odczytu: 2018.08.30
kopalniawiedzy.pl, Pszczoły wolą nektar z nikotyną i kofeiną, http://kopalniawiedzy.pl/pszczoly-nektar-kofeina-nikotyna-alkaloid-kwiat-preferowac-uzaleznienie-Ido-Izhaki,9684, Data publikacji: 2010.02.11, Data odczytu: 2018.08.30
Liczba wyświetleń artykułu: 1859
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Acetamiprid pozostawia ślad w produktach spożywczych 2023
Acetamiprid nadal jest stosowany w UE Edyta Glebocki

Mniejsze rozmiary truskawek z powodu pszczół samotnic skażonych pestycydami
Więcej chemii, mniejsze truskawki Jakub Wojas

Duże pszczoły źle znoszą ocieplenie klimatu 2022
Ciekawy wynik badań amerykańskich naukowców Jakub Wojas

Szkodliwy dla pszczół pestycyd ponownie dozwolony w Wielkiej Brytanii 2022
Tiametoksam z powrotem dostępny w UK Jakub Wojas

Europejski Trybunał Sprawiedliwości utrzymał zakaz stosowania substancji szkodliwych dla pszczół 2021
O neonikotynoidach ciąg dalszy batalii Jakub Wojas

Brak snu źle wpływa na pszczoły i muszki owocowe
Neonikotynoidy i ich wpływ na koncentrację pszczół i muszek owocówek Jakub Wojas

Raport Europejskiego Trybunału: Unia Europejska nie chroni wystarczająco pszczół 2020
Eksperci nie pozostawiają suchej nitki na UE ws. ochrony pszczół Jakub Wojas
