Co możemy wyczytać z badania materiału genetycznego zawartego w miodzie?

Miód jest naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły miodne, który od tysiącleci jest wykorzystywany nie tylko do celów spożywczych, ale i leczniczych. Do określenia charakteru miodu, a także potwierdzenia jego autentyczności można wykorzystywać wiele chemicznych i fizykochemicznych analiz. Jakich informacji może nam dostarczyć na przykład badanie materiału genetycznego zawartego w miodzie?
Najnowsze badaniach DNA wyizolowanego z miodu dostarczonych przez pszczelarzy bądź zakupionych w sprzedaży detalicznej z terenów Włoch, Korsyki i obszarów Europy Wschodniej wykazały całe spektrum informacji, jakie z takich analiz możemy wyczytać.
Jedną z nich jest identyfikacja DNA pochodzącego z pyłków roślin odwiedzanych przez pszczoły. Pozwala to na potwierdzenie gatunku miodu oraz jego autentyczności. Dzięki temu możemy również badać różnorodność gatunkową roślin na obszarze, z którego ten miód pochodzi.
Jak pokazały badania, pszczoły bardzo chętnie korzystają z całego spektrum gatunków roślin dostępnych w ekosystemie, a nie tylko z gatunku dominującego. Największą zgodność z deklarowanym przez pszczelarzy pochodzeniem miodu znaleziono dla pięciu miodów jednokwiatowych: z kasztanowca, jabłoni, robinii akacjowej oraz z drzewa eukaliptusowego.
Inną cenną informacją, jaką możemy uzyskać badając DNA miodu, jest określenie gatunków i podgatunków pszczół, które go wyprodukowały. Badania te dowodzą, że w DNA miodu zawarty jest nie tylko materiał genetyczny pszczół, ale także innych stworzeń. Dzięki temu możemy między innymi zidentyfikować pasożyty infekujące pszczoły. Pozwala to monitorować stan zdrowia pszczelej rodziny.
Badania DNA wyizolowanego z miodu wskazują również na domieszkę spadzi w miodach kwiatowych, która okazała się być powszechna. Ponadto zawierają one informację, od jakich gatunków mszyc i innych pluskwiaków (szkodników upraw) pochodziła owa spadź. Pozwala to poznać całe bogactwo gatunków innych stawonogów żyjących w otoczeniu pszczoły miodnej oraz ich znaczenie i udział w produkcji miodu, a także dynamikę rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków szkodników roślin uprawnych.
Jak widać, warto chronić pszczoły choćby dla możliwości badania ekosystemu, czyli dla celów poznawczych. Są to kolejne pożytki z uprawy i ochrony pszczoły miodnej, które można dołożyć do długiej listy zasług jakie pełni dla środowiska od milionów lat, a dla człowieka od kilku tysięcy lat wspólnej historii.
Opracowano na podstawie:
Ceny Rolnicze, Nie tylko pszczoły! DNA z miodu wskazuje znaczenie także innych owadów, https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/agroekosystem-one-health-wspolne-zdrowie/13172-nie-tylko-pszczoly-dna-z-miodu-wskazuje-znaczenie-takze-innych-owadow, Data publikacji: 2018.08.10, Data odczytu: 2018.08.23
Czytaj również:
Badanie miodu w domowych warunkach
Liczba wyświetleń artykułu: 2267
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Czy w Polsce pojawił się miód techniczny?
Miód techniczny może zagrażać polskim pszczelarzom Dariusz Buzun

Dlaczego warto zamienić cukier na miód?
Wszystko o cukrze i miodzie Joanna Winsyk

Przebadano 10 brytyjskich marek miodów. Wyniki nie napawają optymizmem 2023
Fałszowanie miodu w Wielkiej Brytanii Dariusz Buzun

Sztuczny miód podobny do naturalnego
Coraz więcej fałszerstw Dariusz Buzun

Ule z elektrośmieci i niebieski miód w ZSE w Zielonej Górze 2023
Ciekawe warsztaty dla młodzieży z ZSE w Zielonej Górze Dariusz Buzun

Naukowiec z Wrocławia zamierza stworzyć metodę weryfikacji miodu 2023
Trzymamy kciuki za powodzenie projektu! Jakub Wojas

Polska wspiera rozwój pszczelarstwa w Libanie
Polacy pomagają pszczelarzom w Libanie Jakub Wojas
