Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo w Polsce w 2017 roku – najważniejsze statystyki

pszczelarstwo w Polsce sezon pszczelarski 2017

Spośród 100 gatunków roślin uprawnych dostarczających 90% światowej żywności, 70% jest zapylanych przez pszczoły i inne owady. Skoro pszczoły mają tak wielkie znaczenie dla gospodarki, jak więc aktualnie przedstawia się ich świat w liczbach w Polsce?

Na podstawie danych zgromadzonych przez Powiatowe Inspektoraty Weterynarii określono, że w 2017 roku w Polsce hodowano ok. 1,55 mln rodzin pszczelich. Średnio na 1 km2 powierzchni przypadało 5 uli. Największe zagęszczenie rodzin pszczelich było w województwie małopolskim - 8,5 rodziny/km2, a najmniejsze w podlaskim - 2 rodziny/km2.

W 2017 roku według danych Powiatowych Inspektoratów Weterynarii w Polsce było 70 311 pszczelarzy. Najwięcej z nich mieszka w Małopolsce, a najmniej w województwie podlaskim. Niepokojąca niestety jest ich struktura wiekowa. Tak jak w wielu profesjach, tak i tu widać pogłębiającą się lukę pokoleniową. Jak wskazuje dr Semkiw z Instytutu Ogrodnictwa Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, wśród właścicieli pasiek dominują osoby w wieku powyżej 51 lat (stanowią one ok. 62% ogółu), a udział młodych pszczelarzy sięga zaledwie 13%.

Przeciętna polska pasieka składa się z 23 rodzin pszczelich. Największe pasieki znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim – średnio 39 rodzin pszczelich, a najmniejsze położone są na Śląsku – 13 uli. W Polsce dominują niewielkie pasieki, liczące od 21 do 50 rodzin. Pasieki duże, liczące ponad 80 rodzin, stanowią niewielki odsetek, bo tylko 2,1%.

Całkowita produkcja miodu w Polsce w ubiegłym roku wyniosła 15,2 tys. ton. Najwyższe miodobrania odnotowano w województwie lubelskim i wielkopolskim, najniższe zaś w opolskim, podlaskim i pomorskim.

W trakcie zimowania na przełomie lat 2016 i 2017 pszczelarze stracili aż 25% rodzin pszczelich, a w ciągu sezonu niestety prawie 12 tys. rodzin zginęło w wyniku zatruć środkami ochrony roślin. O ile straty po zimie są nieuniknione, o tyle należy zwrócić większą uwagę na problem źle przeprowadzanych zabiegów ochrony roślin preparatami szkodliwymi dla pszczół i innych zapylaczy.

Opracowano na podstawie:

Puls HR, Wśród pszczelarzy w Polsce przeważają osoby w wieku 50+, https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/wsrod-pszczelarzy-w-polsce-przewazaja-osoby-w-wieku-50,56366.html, Data publikacji: 2018.08.07, Data odczytu: 2018.08.23

Świat OZE, Świat pszczół w liczbach, https://swiatoze.pl/swiat-pszczol-w-liczbach/, Data publikacji: 2018.08.22, Data odczytu: 2018.08.23

Czytaj również:

Wiek pszczelarzy w Polsce



Liczba wyświetleń artykułu: 2625

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Lawendowe ciasto dyniowe

Puchowa owsianka na różanym mleku

Banan w cieście

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Kaczka z pieczarkami i miodem