Portal Pszczelarski

Czy miód jest dla ciebie dobry?

właściwości miodu miód

Powszechnie uważa się, że miód jest zdrowszym substytutem cukru, a także lekiem na ból gardła i nie tylko. Czy to jednak prawda?

Zastąpienie rafinowanego cukru miodem w recepturach pieczenia ciast w dążeniu do uniknięcia pustych kalorii jest powszechnie zalecaną "zdrowszą" opcją. Podobnie pakowane produkty słodzone miodem mogą dać konsumentom wrażenie, że otrzymują coś lepszego niż cukier. Czy miód naprawdę jest dla ciebie dobry?

Odpowiedź jest niezbyt słodka: niezupełnie. Miód dostarcza pewnych składników odżywczych, takich jak żelazo i witamina C, ale w tak małych ilościach - mniej niż 1% dziennego zapotrzebowania - że w zasadzie nie ma to znaczenia, mówi Amy Keating, R.D., dietetyk Consumer Reports.

Miód w istocie ma nieco więcej kalorii na porcję niż cukier: 21 kalorii na łyżeczkę miodu w porównaniu z 16 kaloriami na łyżeczkę cukru. Ponadto, podobnie jak cukier i syrop z agawy, miód, który mieszasz z herbatą lub używasz jako środka słodzącego w wypiekach, jest rodzajem dodanego cukru.

"Miód powinien być traktowany jak wszystkie inne dodane cukry, coś, co należy uwzględnić w diecie i ograniczyć do minimum" - mówi Keating. American Heart Association zaleca, aby mężczyźni spożywali nie więcej niż 9 łyżeczek (36 gramów) dziennie, a kobiety i dzieci nie więcej niż 6 łyżeczek (24 g) dziennie. Łyżeczka miodu zawiera prawie 6 gramów cukrów.

Mimo to badania wykazały inne potencjalne korzyści, jakie możemy czerpać z miodu. Miód służył jako odwieczny domowy środek na kaszel, alergie, a nawet na rany. Dowody dotyczące skuteczności tego leku nie są jednak oczywiste.

Warto spróbować łyżki miodu, aby złagodzić kaszel: niektóre badania pokazują, że może to pomóc. Nie należy jednak podawać miodu niemowlętom poniżej 1 roku życia. Miód może zawierać bakterie wywołujące botulizm niemowląt. Jest bezpieczny dla dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia.

I nie należy polegać na miodzie, aby pomóc sobie w katarze, swędzeniu oczu lub zatokom duszności podczas sezonu alergii. Według Amerykańskiej Fundacji ds. Astmy i Alergii nie ma żadnych znaczących korzyści płynących z zażywania miodu w tym celu.

Starożytni Egipcjanie używali miodu do przyspieszenia gojenia się ran i zapobiegania infekcji, i całkiem możliwe, że to działa. Przegląd opublikowany przez organizację medyczną Cochrane z 2015 r. pokazał, że miód jest jeszcze skuteczniejszy niż tradycyjne środki antyseptyczne w leczeniu niektórych oparzeń, ale autorzy raportu podkreślają, że potrzebne są dalsze badania. Efekt może wynikać ze składników przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, kwercetyny i kwasu czosnkowego, jak mówi Diane Madfes, profesor dermatologii w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku. Jednak przed zastosowaniem miodu na rany i oparzenia należy skonsultować się z lekarzem.

Opracowano na podstawie:

www.consumerreports.org, Is Honey Good for You?, https://www.consumerreports.org/sugar-sweeteners/is-honey-good-for-you/, Data publikacji: 2018.08.16, Data odczytu: 2018.08.20

Czytaj również:

Łyżeczka miodu a łyżeczka cukruLiczba wyświetleń artykułu: 1143

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.