Portal Pszczelarski

Najnowsze badania wskazują na neonikotynoidy jako przyczynę ginięcia owadów zapylających

neonikotynoidy trzmiele owady zapylające

Populacje pszczół spadają na całym świecie, a pasożyty, zmiany klimatyczne i pestycydy są uważane za wiodące przyczyny. Najnowsze światowe badania wskazują na neonikotynoidy jako przyczynę ginięcia nie tylko pszczoły miodnej, ale i innych zapylaczy - dzikich trzmieli.

Pszczoły są kluczowymi zapylaczami bardziej dla upraw rolniczych, a trzmiele znane są zwłaszcza z zapylania owoców i warzyw. Większość badań zapylaczy do tej pory skupiała się na pszczołach miodnych. Jak pokazały badania, królowe, które karmiona syropem pestycydami na poziomie zbliżonym do tego, co pszczoły mogą znaleźć w środowisku, znacznie rzadziej znosiły jaja.

Tymczasem nowe badania University of Guelph wykazały, że neonikotynoid tiametoksam może zmniejszyć szanse trzmielich matek na rozpoczęcie nowych kolonii tych owadów o około 25 procent. Naukowcy opracowali następnie model matematyczny i odkryli, że ten spadek może zagrozić wyginięciem dzikich trzmieli. Wyniki badań opublikowano w Nature Ecology & Evolution.
Tiametoksam bywa stosowany w niektórych krajach do zaprawiania nasion soi, kukurydzy i innych roślin uprawnych.

Opracowano na podstawie:

www.producer.com, New bee study points finger at neonicotinoid, https://www.producer.com/2018/08/new-bee-study-points-finger-at-neonicotinoid-2/, Data publikacji: 2018.08.21, Data odczytu: 2018.08.21Liczba wyświetleń artykułu: 880

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.