Minister Środowiska ponownie negatywnie wypowiada się o neonikotynoidach
Minister Środowiska pismem z dnia 31 lipca 2018 odpowiedział na sprzeciw Polskiego Związku Pszczelarskiego dotyczący zezwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na czasowe sprowadzenie neonikotynoidów. Minister Środowiska poinformował, iż dnia 16 lipca ponownie negatywnie zaopiniował to zezwolenie.
Preparaty zawierające neonikotynoidy, a stosowane do zapraw nasion rzepaku ozimego, w dalszym ciągu budzą wątpliwości Ministra Środowiska w zakresie potencjalnego ryzyka ich stosowania dla owadów zapylających.
Minister Środowiska zapewnił, iż jego resort podejmuje działania mające na celu utrzymanie właściwego stanu gatunków owadów zapylających. Zwrócił szczególną uwagę na działanie Lasów Państwowych w zakresie promowania roślin miododajnych. Jego wyrazem są m.in. programy "Pszczoły wracają do lasu" oraz "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". W efekcie pszczoły miodne i inne pszczołowate zasiedlają polskie lasy.
Bartnictwo jako forma tradycyjnego użytkowania lasu zanikło w Polsce i na niemal całym obszarze Europy pod koniec XIX wieku. To efekt działalności wielu pokoleń. Znikał starodrzew, znikały i stare chaty drewniane. Był to też efekt rozwoju rolnictwa i związane z nim masowe wylesienia. Na szczęście coraz więcej jest drzewostanów, które mogłyby się spodobać pszczołom. Jeśli dołożymy do tego kłody bartne, w których pszczoły mogłyby zamieszkać, to wymierny efekt da się szybko odczuć.
Opracowano na podstawie:
pzp.biz.pl, Minister Środowiska negatywnie o neonikotynoidach, https://pzp.biz.pl/2018/08/07/minister-srodowiska-negatywnie-o-neonikotynoidach/, Data publikacji: 2018.08.07, Data odczytu: 2018.08.16
Liczba wyświetleń artykułu: 1434
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!