Portal Pszczelarski

PZP czeka na uwagi pszczelarzy do Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2019-2022

pszczelarstwo w Polsce Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego zaprasza pszczelarzy do przesyłania uwag dotyczących Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2019-2022.

W przyszłym roku rusza kolejny trzyletni Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa opracowany przez resort rolnictwa na lata 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022 i zatwierdzony przez Komisję Europejską.

18 czerwca 2018 r. Polski Związek Pszczelarski wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym zgłosił gotowość organizacji pszczelarskich do aktywnego włączenia się do dyskusji na ten temat i wniesienia wkładu twórczego w ostateczny kształt Krajowego Programu.

W odpowiedzi Ministerstwo przesłało założenia do Programu i zwróciło się do PZP z prośbą o przekazanie stosownych uwag i spostrzeżeń dotyczących zaproponowanych działań. Zgodnie z założeniami, organizacje pszczelarskie będą mogły się starać o refundację kosztów:

  • szkoleń i konferencji pszczelarskich,
  • zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego,
  • zakupu leków warrozobójczych,
  • nabycia sprzętu wykorzystywanego na potrzeby prowadzenia gospodarki wędrownej,
  • zakupu paliwa na potrzeby przewozu pni pszczelich na pożytek rzepakowy lub drzew owocowych,
  • zakupu matek pszczelich o znanej wartości użytkowej, pakietów oraz odkładów pszczelich z takimi matkami,
  • analiz własności fizyko-chemicznych oraz analizy pyłkowej miodu.

W odpowiedzi pszczelarze wskazują na to, że większą zasadność miałyby dopłaty bezpośrednie oraz dofinansowanie do pokarmu dla pszczół. Jak informuje PZP, ostateczny termin przesyłania uwag upływa 19 sierpnia 2018 r. - pszczelarzom pozostaje więc jeszcze tylko kilka dni na aktywne włączenie się do dyskusji na temat tego Programu.

Opracowano na podstawie:

www.zwiazekpszczelarski.pl, KPWP - nowa perspektywa, http://www.zwiazekpszczelarski.pl/kpwp-nowa-prespektywa, Data publikacji: 2018.07.18, Data odczytu: 2018.08.16

pzp.biz.pl, Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na lata 2019-2022, https://pzp.biz.pl/2018/07/18/krajowy-program-wsparcia-pszczelarstwa-na-lata/, Data publikacji: 2018.07.18, Data odczytu: 2018.08.16



Liczba wyświetleń artykułu: 2050

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower! w Polsce i za granicą

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu