Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wielki Dzień Pszczół 2018 w skansenie w Białymstoku

pszczelarstwo podlaskie relacja z wydarzenia Wielki Dzień Pszczół

W niedzielę 5 sierpnia 2018 r. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej jak co roku włączyło się w obchody Wielkiego Dnia Pszczół. W skansenie w Wasilkowie w aglomeracji białostockiej w godzinach od 11:00 do 14:00 można było wziąć udział w terenowej grze edukacyjnej z nagrodami, zrobić świeczkę z węzy pszczelej i zwiedzić wystawę poświęconą historii pszczelarstwa. Można było również spróbować miodu z tegorocznych zbiorów z miejscowej pasieki.

Wielki Dzień Pszczół to akcja ogólnopolska. Ma na celu edukację w zakresie ochrony tych pożytecznych owadów oraz popularyzację pszczelarstwa. O tym, że trzeba chronić pszczoły przypomina program "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", w ramach którego wiele instytucji z całej Polski organizuje u siebie obchody Wielkiego Dnia Pszczół. Podczas tegorocznej gry terenowej organizowanej w każdym z tych miejsc można się dowiedzieć, jak tworzyć miejsca przyjazne pszczołom (w ramach programu o tej właśnie nazwie – Miejsca Przyjazne Pszczołom) i poznać pięć Zasad Przyjaciół Pszczół, które brzmią:

  1. Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin.
  2. Sadzę tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych.
  3. Pozostawiam w ogrodzie półdziki zakątek.
  4. Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin.
  5. Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd.

Opracowano na podstawie: 

www.bialystokonline.pl, Degustacja miodów i gra terenowa z nagrodami. Wielki Dzień Pszczół w skansenie, http://www.bialystokonline.pl/degustacja-miodow-i-gra-terenowa-z-nagrodami-wielki-dzien-pszczol-w-skansenie,artykul,106936,2,1.html, Data publikacji: 2018.08.05, Data odczytu: 2018.08.05

bialystok.wyborcza.pl, Wielki Dzień Pszczół. Wielka akcja w skansenie, http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,23739196,wielki-dzien-pszczol-wielka-akcja-w-skansenie.html, Data publikacji: 2018.08.01, Data odczytu: 2018.08.05



Liczba wyświetleń artykułu: 865

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Nan-e qandi

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych