Portal Pszczelarski

Polski miód na francuskich i niemieckich stołach. Nasze pszczoły pracują na polską gospodarkę

pszczelarstwo w Polsce miód import miodu eksport miodu

Polska jest w pierwszej dziesiątce największych producentów miodu na świecie. Eksportujemy go głównie do dwóch państw: Francji i Niemiec. Kwitnie również import miodu.

Według analiz ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, eksport miodu z Polski w 2017 roku był o 11% większy niż rok wcześniej. Najwięcej miodu z polskich pasiek, bo około 47%, czyli prawie połowa wielkości zeszłorocznego eksportu, trafiło do Niemiec i Francji.

Oprócz rosnącego eksportu rośnie też import tego surowca. W 2017 roku jego wzrost wynosił 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwięcej sprowadzamy go z Ukrainy i z Chin. Polska jest na ósmej pozycji w rankingu światowych importerów miodu i na trzynastej pozycji jeżeli chodzi o jego eksport.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rośnie również spożycie miodu. W 2017 roku statystyczny Polak spożył go ok. 0,6 kg, a Europejczyk - 0,7 kg.

Według szacunków Komisji Europejskiej Polska zajmuje dziewiątą lokatę w rankingu największych światowych producentów płynnego złota. Najwięcej miodu produkują Chiny. Z danych Instytutu Ogrodnictwa wynika, że w 2017 roku z jednego ula w amatorskich pasiekach pozyskano średnio 13,5 kg miodu, natomiast w towarowych było to około 23 kg. Najwięcej miodu zebrano w województwach: lubelskim, wielkopolskim i na Mazowszu. Najmniej - na Podlasiu, w województwie opolskim i na Pomorzu.

Opracowano na podstawie:

tvn24bis.pl, Rośnie eksport polskiego miodu. Prawie połowa trafia do dwóch krajów, https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/bgz-bnp-paribas-rosnie-eksport-polskiego-miodu,859454.html, Data publikacji: 2018.08.07, Data odczytu: 2018.08.08



Liczba wyświetleń artykułu: 2720

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXXVII Dni Otwartych Drzwi w Mikołowie 2016

Maciejowskie Miodu Smakowanie

Wielki Dzień Pszczoły w Śląskim Ogrodzie Botanicznym - 2015 r.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?