Portal Pszczelarski

08.08.2018 obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół

pszczelarstwo w Polsce Wielki Dzień Pszczół Akademia Przyjaciół Pszczół

Już po raz szósty z inicjatywy Akademii Przyjaciół Pszczół obchodziliśmy niecodzienne święto - Wielki Dzień Pszczół. Dzień ten ma przypominać o często niedocenianej roli tych małych, pracowitych owadów oraz o potrzebie ich ochrony.

Jak co roku do akcji przystąpiło wiele placówek - szkoły, parki narodowe i krajobrazowe, ogrody botaniczne, muzea. Zorganizowano liczne spotkania z pszczelarzami, warsztaty budowania domków dla owadów i ogrodnictwa, gry i zabawy dla dzieci.

W ich trakcie każdy, kto chciał ten mógł dowiedzieć się, jak pomóc pszczołom we własnym ogrodzie. Była to także idealna okazja, aby zgłębić wiedzę na temat procesu wytwarzania miodu, ale i jego właściwości.

Aby wytworzyć jedną łyżeczkę miodu pszczoła musi odwiedzić aż tysiąc kwiatów. Pozyskiwanie miodu to pracochłonny proces dla pszczół, ale i pszczelarzy. Wymaga on doświadczenia i cierpliwości.

Rodzajów miodu jest wiele. Każdy z nich posiada inne właściwości lecznicze i odżywcze. Możemy stosować go przy różnych schorzeniach, choć najczęściej używamy go podczas przeziębienia, gdyż wzmacnia odporność.

Zdrowo jest przegotowaną wodą zalać łyżkę miodu i zostawić na noc. Można do tego dodać pyłek kwiatowy lub pierzgę pszczelą. Rano można dodać soku z cytryny i wypić – jest to super mikstura na serce. Miód gryczany reguluje ciśnienie, nawłociowy działa korzystnie na trawienie i na wydzielanie żółci. Mniszkowy jest krwiotwórczy, a lipowy na przeziębienia. Miód można też stosować zamiast cukru do słodzenia i do przygotowywania domowych wypieków. Dzienna dawka miodu dla dorosłej osoby zdrowej nie powinna przekraczać 10 łyżeczek stołowych. Jego zastosowanie i wartości mają ogromny zakres, dlatego warto go spożywać nie tylko zimą, ale i latem.

Opracowano na podstawie:

swiatoze.pl, Świętujemy Wielki Dzień Pszczół!, https://swiatoze.pl/dzien-pszczol/, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.09

www.lokalnatelewizja.pl, Wielki Dzień Pszczół!, http://www.lokalnatelewizja.pl/kat-174,a,16658,wielki-dzien-pszczol.html, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.09Liczba wyświetleń artykułu: 922

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll