Portal Pszczelarski

08.08.2018 obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół

pszczelarstwo w Polsce Wielki Dzień Pszczół Akademia Przyjaciół Pszczół

Już po raz szósty z inicjatywy Akademii Przyjaciół Pszczół obchodziliśmy niecodzienne święto - Wielki Dzień Pszczół. Dzień ten ma przypominać o często niedocenianej roli tych małych, pracowitych owadów oraz o potrzebie ich ochrony.

Jak co roku do akcji przystąpiło wiele placówek - szkoły, parki narodowe i krajobrazowe, ogrody botaniczne, muzea. Zorganizowano liczne spotkania z pszczelarzami, warsztaty budowania domków dla owadów i ogrodnictwa, gry i zabawy dla dzieci.

W ich trakcie każdy, kto chciał ten mógł dowiedzieć się, jak pomóc pszczołom we własnym ogrodzie. Była to także idealna okazja, aby zgłębić wiedzę na temat procesu wytwarzania miodu, ale i jego właściwości.

Aby wytworzyć jedną łyżeczkę miodu pszczoła musi odwiedzić aż tysiąc kwiatów. Pozyskiwanie miodu to pracochłonny proces dla pszczół, ale i pszczelarzy. Wymaga on doświadczenia i cierpliwości.

Rodzajów miodu jest wiele. Każdy z nich posiada inne właściwości lecznicze i odżywcze. Możemy stosować go przy różnych schorzeniach, choć najczęściej używamy go podczas przeziębienia, gdyż wzmacnia odporność.

Zdrowo jest przegotowaną wodą zalać łyżkę miodu i zostawić na noc. Można do tego dodać pyłek kwiatowy lub pierzgę pszczelą. Rano można dodać soku z cytryny i wypić – jest to super mikstura na serce. Miód gryczany reguluje ciśnienie, nawłociowy działa korzystnie na trawienie i na wydzielanie żółci. Mniszkowy jest krwiotwórczy, a lipowy na przeziębienia. Miód można też stosować zamiast cukru do słodzenia i do przygotowywania domowych wypieków. Dzienna dawka miodu dla dorosłej osoby zdrowej nie powinna przekraczać 10 łyżeczek stołowych. Jego zastosowanie i wartości mają ogromny zakres, dlatego warto go spożywać nie tylko zimą, ale i latem.

Opracowano na podstawie:

swiatoze.pl, Świętujemy Wielki Dzień Pszczół!, https://swiatoze.pl/dzien-pszczol/, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.09

www.lokalnatelewizja.pl, Wielki Dzień Pszczół!, http://www.lokalnatelewizja.pl/kat-174,a,16658,wielki-dzien-pszczol.html, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.09Liczba wyświetleń artykułu: 966

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)