Portal Pszczelarski

Wielki Dzień Pszczół to czas by przypomnieć o innych pożytecznych zapylaczach

pszczelarstwo w Polsce Wielki Dzień Pszczół owady zapylające

Wielki Dzień Pszczół to okazja, żeby przypomnieć nam wszystkim, że nie tylko pszczoły zapylają kwiaty. Uczynili to organizatorzy wydarzenia na stronie swiatoze.pl.

W Polsce żyje około 450 gatunków pszczół. Przykładem jest murarka ogrodowa, która zapyla aż 150 gatunków roślin. Niektóre pszczoły wyspecjalizowały się w zapylaniu określonych gatunków roślin, a więc są równie ważne i potrzebne co pszczoła miodna. Przykładem jest nożycówka pospolita, oblatująca rośliny ozdobne, zioła oraz plantacje malin.

Wśród innych pożytecznych zapylaczy są także trzmiele, motyle, chrząszcze, osy, muchy, a nawet mrówki. Owady te nie mogą się oprzeć barwom, słodkiemu nektarowi i zapachom kwiatów i wszystkie one zasługują na naszą ochronę.

Samych trzmieli mamy w Polsce ok. 29 gatunków. Dzięki długiemu języczkowi sięgają w głąb dużych, kielichowatych kwiatów, z którymi nie radzą sobie inne gatunki zapylaczy. W ogrodnictwie trzmiele są wykorzystywane do zapylania roślin hodowanych w tunelach. Pracują one 2-3 godziny dłużej niż pszczoły i to często nawet przy złej pogodzie.

Opracowano na podstawie:

swiatoze.pl, Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!, https://swiatoze.pl/nie-tylko-pszczoly-zapylaja-kwiaty/, Data publikacji: 2018.08.10, Data odczytu: 2018.08.11Liczba wyświetleń artykułu: 567

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.