Portal Pszczelarski

Wielki Dzień Pszczół to czas by przypomnieć o innych pożytecznych zapylaczach

pszczelarstwo w Polsce Wielki Dzień Pszczół owady zapylające

Wielki Dzień Pszczół to okazja, żeby przypomnieć nam wszystkim, że nie tylko pszczoły zapylają kwiaty. Uczynili to organizatorzy wydarzenia na stronie swiatoze.pl.

W Polsce żyje około 450 gatunków pszczół. Przykładem jest murarka ogrodowa, która zapyla aż 150 gatunków roślin. Niektóre pszczoły wyspecjalizowały się w zapylaniu określonych gatunków roślin, a więc są równie ważne i potrzebne co pszczoła miodna. Przykładem jest nożycówka pospolita, oblatująca rośliny ozdobne, zioła oraz plantacje malin.

Wśród innych pożytecznych zapylaczy są także trzmiele, motyle, chrząszcze, osy, muchy, a nawet mrówki. Owady te nie mogą się oprzeć barwom, słodkiemu nektarowi i zapachom kwiatów i wszystkie one zasługują na naszą ochronę.

Samych trzmieli mamy w Polsce ok. 29 gatunków. Dzięki długiemu języczkowi sięgają w głąb dużych, kielichowatych kwiatów, z którymi nie radzą sobie inne gatunki zapylaczy. W ogrodnictwie trzmiele są wykorzystywane do zapylania roślin hodowanych w tunelach. Pracują one 2-3 godziny dłużej niż pszczoły i to często nawet przy złej pogodzie.

Opracowano na podstawie:

swiatoze.pl, Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!, https://swiatoze.pl/nie-tylko-pszczoly-zapylaja-kwiaty/, Data publikacji: 2018.08.10, Data odczytu: 2018.08.11Liczba wyświetleń artykułu: 658

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Pierniczki świąteczne z miodem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich