Portal Pszczelarski

Wielki Dzień Pszczół to czas by przypomnieć o innych pożytecznych zapylaczach

pszczelarstwo w Polsce Wielki Dzień Pszczół owady zapylające

Wielki Dzień Pszczół to okazja, żeby przypomnieć nam wszystkim, że nie tylko pszczoły zapylają kwiaty. Uczynili to organizatorzy wydarzenia na stronie swiatoze.pl.

W Polsce żyje około 450 gatunków pszczół. Przykładem jest murarka ogrodowa, która zapyla aż 150 gatunków roślin. Niektóre pszczoły wyspecjalizowały się w zapylaniu określonych gatunków roślin, a więc są równie ważne i potrzebne co pszczoła miodna. Przykładem jest nożycówka pospolita, oblatująca rośliny ozdobne, zioła oraz plantacje malin.

Wśród innych pożytecznych zapylaczy są także trzmiele, motyle, chrząszcze, osy, muchy, a nawet mrówki. Owady te nie mogą się oprzeć barwom, słodkiemu nektarowi i zapachom kwiatów i wszystkie one zasługują na naszą ochronę.

Samych trzmieli mamy w Polsce ok. 29 gatunków. Dzięki długiemu języczkowi sięgają w głąb dużych, kielichowatych kwiatów, z którymi nie radzą sobie inne gatunki zapylaczy. W ogrodnictwie trzmiele są wykorzystywane do zapylania roślin hodowanych w tunelach. Pracują one 2-3 godziny dłużej niż pszczoły i to często nawet przy złej pogodzie.

Opracowano na podstawie:

swiatoze.pl, Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!, https://swiatoze.pl/nie-tylko-pszczoly-zapylaja-kwiaty/, Data publikacji: 2018.08.10, Data odczytu: 2018.08.11Liczba wyświetleń artykułu: 805

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół