Portal Pszczelarski

Wielki Dzień Pszczół to czas by przypomnieć o innych pożytecznych zapylaczach

pszczelarstwo w Polsce Wielki Dzień Pszczół owady zapylające

Wielki Dzień Pszczół to okazja, żeby przypomnieć nam wszystkim, że nie tylko pszczoły zapylają kwiaty. Uczynili to organizatorzy wydarzenia na stronie swiatoze.pl.

W Polsce żyje około 450 gatunków pszczół. Przykładem jest murarka ogrodowa, która zapyla aż 150 gatunków roślin. Niektóre pszczoły wyspecjalizowały się w zapylaniu określonych gatunków roślin, a więc są równie ważne i potrzebne co pszczoła miodna. Przykładem jest nożycówka pospolita, oblatująca rośliny ozdobne, zioła oraz plantacje malin.

Wśród innych pożytecznych zapylaczy są także trzmiele, motyle, chrząszcze, osy, muchy, a nawet mrówki. Owady te nie mogą się oprzeć barwom, słodkiemu nektarowi i zapachom kwiatów i wszystkie one zasługują na naszą ochronę.

Samych trzmieli mamy w Polsce ok. 29 gatunków. Dzięki długiemu języczkowi sięgają w głąb dużych, kielichowatych kwiatów, z którymi nie radzą sobie inne gatunki zapylaczy. W ogrodnictwie trzmiele są wykorzystywane do zapylania roślin hodowanych w tunelach. Pracują one 2-3 godziny dłużej niż pszczoły i to często nawet przy złej pogodzie.

Opracowano na podstawie:

swiatoze.pl, Nie tylko pszczoły zapylają kwiaty!, https://swiatoze.pl/nie-tylko-pszczoly-zapylaja-kwiaty/, Data publikacji: 2018.08.10, Data odczytu: 2018.08.11Liczba wyświetleń artykułu: 725

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę