Portal Pszczelarski

Święto Pszczoły w Sulęcinie 2018 - relacja

pszczelarstwo lubuskie Święto Pszczoły w Sulęcinie 2018 Wielki Dzień Pszczół Gospodarstwo Pszczelarskie Dutkowiak

W środę ósmego dnia sierpnia 2018 r. w Sulęcinie w województwie lubuskim obchodzono Dzień Pszczoły. Celem tego święta jest edukacja małych i dużych oraz uświadomienie, jak wiele zawdzięczamy małym pszczółkom. Te pracowite owady zapylają bowiem niemal 75% gatunków roślin jadalnych.

W tegoroczne święto mogliśmy się dowiedzieć, że owady zapylające są nam niezwykle potrzebne, a ich populacja spada i dlatego wymagają ochrony z naszej strony. A możemy to robić chociażby wywieszając specjalne domki dla pszczół w swoim ogródku, które służą im jako schronienie przy zmiennych warunkach atmosferycznych lub przy ataku innego owada, na przykład szerszenia.

Święto zostało zorganizowane przez Sulęciński Ośrodek Kultury. W jego organizacji pomógł nam także pan Dawid Karzólewski – główny specjalista Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Impreza rozpoczęła się na Placu Czarnieckiego, skąd Parada Pszczół, czyli uczestników spotkania przebranych za barwne pszczółki, przemaszerowała do pasieki Państwa Dutkowiaków.

Podczas wizyty w Gospodarstwie Pszczelarskim Dutkowiak wszyscy uczestnicy święta mogli się przyjrzeć pracy pszczół i pszczelarzy oraz zgłębić tajniki produkcji miodu. Zobaczyli, jak zbudowany jest ul, czym są ramki z plastrami i jak pszczoły zapełniają go miodem. Mogli również spróbować różnych rodzajów miodu i miodowych wypieków. Ponadto każdy uczestnik spotkania dostał w prezencie mały słoiczek miodu. Było pysznie i kolorowo!

Warto dodać, że Państwo Dutkowiak dbają o tradycję - wiele czynności wciąż wykonują ręcznie, co ma znaczący wpływ na wyjątkowy smak miodu.

Opracowano na podstawie:

www.madman24.pl, Święto Pszczoły w Sulęcinie, http://www.madman24.pl/2018/08/09/swieto-pszczoly-w-sulecinie/, Data publikacji: 2018.08.09, Data odczytu: 2018.08.12

gorzow.tvp.pl, Święto pszczół. Dzieci mogły zobaczyć jak powstaje miód, https://gorzow.tvp.pl/38433468/swieto-pszczol-dzieci-mogly-zobaczyc-jak-powstaje-miod, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.12



Liczba wyświetleń artykułu: 946

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.