Portal Pszczelarski

Święto Pszczoły w Sulęcinie 2018 - relacja

pszczelarstwo lubuskie Święto Pszczoły w Sulęcinie 2018 Wielki Dzień Pszczół Gospodarstwo Pszczelarskie Dutkowiak

W środę ósmego dnia sierpnia 2018 r. w Sulęcinie w województwie lubuskim obchodzono Dzień Pszczoły. Celem tego święta jest edukacja małych i dużych oraz uświadomienie, jak wiele zawdzięczamy małym pszczółkom. Te pracowite owady zapylają bowiem niemal 75% gatunków roślin jadalnych.

W tegoroczne święto mogliśmy się dowiedzieć, że owady zapylające są nam niezwykle potrzebne, a ich populacja spada i dlatego wymagają ochrony z naszej strony. A możemy to robić chociażby wywieszając specjalne domki dla pszczół w swoim ogródku, które służą im jako schronienie przy zmiennych warunkach atmosferycznych lub przy ataku innego owada, na przykład szerszenia.

Święto zostało zorganizowane przez Sulęciński Ośrodek Kultury. W jego organizacji pomógł nam także pan Dawid Karzólewski – główny specjalista Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Impreza rozpoczęła się na Placu Czarnieckiego, skąd Parada Pszczół, czyli uczestników spotkania przebranych za barwne pszczółki, przemaszerowała do pasieki Państwa Dutkowiaków.

Podczas wizyty w Gospodarstwie Pszczelarskim Dutkowiak wszyscy uczestnicy święta mogli się przyjrzeć pracy pszczół i pszczelarzy oraz zgłębić tajniki produkcji miodu. Zobaczyli, jak zbudowany jest ul, czym są ramki z plastrami i jak pszczoły zapełniają go miodem. Mogli również spróbować różnych rodzajów miodu i miodowych wypieków. Ponadto każdy uczestnik spotkania dostał w prezencie mały słoiczek miodu. Było pysznie i kolorowo!

Warto dodać, że Państwo Dutkowiak dbają o tradycję - wiele czynności wciąż wykonują ręcznie, co ma znaczący wpływ na wyjątkowy smak miodu.

Opracowano na podstawie:

www.madman24.pl, Święto Pszczoły w Sulęcinie, http://www.madman24.pl/2018/08/09/swieto-pszczoly-w-sulecinie/, Data publikacji: 2018.08.09, Data odczytu: 2018.08.12

gorzow.tvp.pl, Święto pszczół. Dzieci mogły zobaczyć jak powstaje miód, https://gorzow.tvp.pl/38433468/swieto-pszczol-dzieci-mogly-zobaczyc-jak-powstaje-miod, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.12



Liczba wyświetleń artykułu: 1224

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Piernik sułtański

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.