Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański pszczół w powiatach raciborskim i rybnickim 2018

pszczelarstwo śląskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie raciborskim zgnilec amerykański w powiecie rybnickim

Choroba ta pojawia się w pasiekach na terenie całego kraju. W roku 2018 jej ogniska stwierdzono w powiatach raciborskim, cieszyńskim i pszczyńskim. Jest bardzo groźna i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne. O jej występowaniu informują tabliczki z napisem "Zgnilec amerykański pszczół - Obszar zapowietrzony". Obszar zapowietrzony to okrąg o promieniu sześciu kilometrów od ogniska choroby.

Ognisko choroby zostało ono zlokalizowane w Raciborzu-Markowicach, u pszczelarza w jednym z jego dziewięciu uli. Ul został spalony, a pszczoły zagazowane i zutylizowane przez służby weterynaryjne. Jak tłumaczy Powiatowy Inspektor Weterynarii, Zbigniew Mazur, jest to jedyna skuteczna metoda walki z tą chorobą. Teoretycznie można pszczoły leczyć antybiotykami, jednak nie warto ryzykować.

Chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae, zwana też lasecznikiem larwy. Pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, pyłków lub spadzi dla dużej ilości czerwiu. Pszczoły karmicielki ograniczają wtedy do absolutnego minimum pokarm dostarczany larwom. W końcu one zamierają, nie rozwija się owad dorosły.

Choroba ta, zupełnie niegroźna dla człowieka, może w znaczący sposób zaburzyć funkcjonowanie ekosystemu, powodując trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych. Dopiero wiosną okaże się jednak, ile pszczół padło z powodu choroby.

Trudno się z nią walczy, ponadto choroba rozprzestrzenia się w wielu hodowlach. Według rozporządzenia nr 1/18 Wojewody Śląskiego z dnia 19 lipca 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów raciborskiego i rybnickiego, w obszarze zapowietrzonym:

  • nakazuje się wykonanie przeglądu pasiek przez wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii oraz niezwłoczne zgłaszanie właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół;
  • zakazuje się przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, a także organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Pszczelarze nie płacą za niezbędne badania, a ponadto mogą ubiegać się o odszkodowanie, które wypłacane jest ze środków budżetu państwa. Zbigniew Mazur apeluje do wszystkich pszczelarzy, którzy do tej pory nie zgłosili swoich pasiek, aby zrobili to teraz, bo jest to obowiązek. Właściciel niezarejestrowanych pasiek może mieć kłopoty, bo prowadzona przez niego działalność jest nielegalna, co może skończyć się karą grzywny.

Opracowano na podstawie:

raciborz.com.pl, Groźna choroba pszczół w regionie!, https://raciborz.com.pl/2018/08/09/grozna-choroba-pszczol-w-regionie.html, Data publikacji: 2018.08.09, Data odczytu: 2018.08.12

raciborz.com.pl, Zgnilec amerykański atakuje w Racibórzu, https://raciborz.com.pl/2018/07/20/zgnilec-amerykanski-atakuje-w-raciborzu.html, Data publikacji: 2018.07.20, Data odczytu: 2018.08.12

www.nowiny.pl, Co z tym zgnilcem?, https://www.nowiny.pl/rybnik/141752-co-z-tym-zgnilcem.html, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.12Liczba wyświetleń artykułu: 1377

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Podstawowe cechy produkcyjne pszczół miodnych - miodność i plenność

Linia pszczół car: Bielka 1

Rola feromonów matki pszczelej