Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański pszczół w powiatach raciborskim i rybnickim 2018

pszczelarstwo śląskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie raciborskim zgnilec amerykański w powiecie rybnickim

Choroba ta pojawia się w pasiekach na terenie całego kraju. W roku 2018 jej ogniska stwierdzono w powiatach raciborskim, cieszyńskim i pszczyńskim. Jest bardzo groźna i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne. O jej występowaniu informują tabliczki z napisem "Zgnilec amerykański pszczół - Obszar zapowietrzony". Obszar zapowietrzony to okrąg o promieniu sześciu kilometrów od ogniska choroby.

Ognisko choroby zostało ono zlokalizowane w Raciborzu-Markowicach, u pszczelarza w jednym z jego dziewięciu uli. Ul został spalony, a pszczoły zagazowane i zutylizowane przez służby weterynaryjne. Jak tłumaczy Powiatowy Inspektor Weterynarii, Zbigniew Mazur, jest to jedyna skuteczna metoda walki z tą chorobą. Teoretycznie można pszczoły leczyć antybiotykami, jednak nie warto ryzykować.

Chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae, zwana też lasecznikiem larwy. Pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, pyłków lub spadzi dla dużej ilości czerwiu. Pszczoły karmicielki ograniczają wtedy do absolutnego minimum pokarm dostarczany larwom. W końcu one zamierają, nie rozwija się owad dorosły.

Choroba ta, zupełnie niegroźna dla człowieka, może w znaczący sposób zaburzyć funkcjonowanie ekosystemu, powodując trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych. Dopiero wiosną okaże się jednak, ile pszczół padło z powodu choroby.

Trudno się z nią walczy, ponadto choroba rozprzestrzenia się w wielu hodowlach. Według rozporządzenia nr 1/18 Wojewody Śląskiego z dnia 19 lipca 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów raciborskiego i rybnickiego, w obszarze zapowietrzonym:

  • nakazuje się wykonanie przeglądu pasiek przez wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii oraz niezwłoczne zgłaszanie właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół;
  • zakazuje się przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, a także organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Pszczelarze nie płacą za niezbędne badania, a ponadto mogą ubiegać się o odszkodowanie, które wypłacane jest ze środków budżetu państwa. Zbigniew Mazur apeluje do wszystkich pszczelarzy, którzy do tej pory nie zgłosili swoich pasiek, aby zrobili to teraz, bo jest to obowiązek. Właściciel niezarejestrowanych pasiek może mieć kłopoty, bo prowadzona przez niego działalność jest nielegalna, co może skończyć się karą grzywny.

Opracowano na podstawie:

raciborz.com.pl, Groźna choroba pszczół w regionie!, https://raciborz.com.pl/2018/08/09/grozna-choroba-pszczol-w-regionie.html, Data publikacji: 2018.08.09, Data odczytu: 2018.08.12

raciborz.com.pl, Zgnilec amerykański atakuje w Racibórzu, https://raciborz.com.pl/2018/07/20/zgnilec-amerykanski-atakuje-w-raciborzu.html, Data publikacji: 2018.07.20, Data odczytu: 2018.08.12

www.nowiny.pl, Co z tym zgnilcem?, https://www.nowiny.pl/rybnik/141752-co-z-tym-zgnilcem.html, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.12Liczba wyświetleń artykułu: 1126

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.