Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański pszczół w powiatach raciborskim i rybnickim 2018

pszczelarstwo śląskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie raciborskim zgnilec amerykański w powiecie rybnickim

Choroba ta pojawia się w pasiekach na terenie całego kraju. W roku 2018 jej ogniska stwierdzono w powiatach raciborskim, cieszyńskim i pszczyńskim. Jest bardzo groźna i jest zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne. O jej występowaniu informują tabliczki z napisem "Zgnilec amerykański pszczół - Obszar zapowietrzony". Obszar zapowietrzony to okrąg o promieniu sześciu kilometrów od ogniska choroby.

Ognisko choroby zostało ono zlokalizowane w Raciborzu-Markowicach, u pszczelarza w jednym z jego dziewięciu uli. Ul został spalony, a pszczoły zagazowane i zutylizowane przez służby weterynaryjne. Jak tłumaczy Powiatowy Inspektor Weterynarii, Zbigniew Mazur, jest to jedyna skuteczna metoda walki z tą chorobą. Teoretycznie można pszczoły leczyć antybiotykami, jednak nie warto ryzykować.

Chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae, zwana też lasecznikiem larwy. Pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, pyłków lub spadzi dla dużej ilości czerwiu. Pszczoły karmicielki ograniczają wtedy do absolutnego minimum pokarm dostarczany larwom. W końcu one zamierają, nie rozwija się owad dorosły.

Choroba ta, zupełnie niegroźna dla człowieka, może w znaczący sposób zaburzyć funkcjonowanie ekosystemu, powodując trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych i ogrodniczych. Dopiero wiosną okaże się jednak, ile pszczół padło z powodu choroby.

Trudno się z nią walczy, ponadto choroba rozprzestrzenia się w wielu hodowlach. Według rozporządzenia nr 1/18 Wojewody Śląskiego z dnia 19 lipca 2018 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatów raciborskiego i rybnickiego, w obszarze zapowietrzonym:

  • nakazuje się wykonanie przeglądu pasiek przez wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii oraz niezwłoczne zgłaszanie właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół;
  • zakazuje się przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, a także organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Pszczelarze nie płacą za niezbędne badania, a ponadto mogą ubiegać się o odszkodowanie, które wypłacane jest ze środków budżetu państwa. Zbigniew Mazur apeluje do wszystkich pszczelarzy, którzy do tej pory nie zgłosili swoich pasiek, aby zrobili to teraz, bo jest to obowiązek. Właściciel niezarejestrowanych pasiek może mieć kłopoty, bo prowadzona przez niego działalność jest nielegalna, co może skończyć się karą grzywny.

Opracowano na podstawie:

raciborz.com.pl, Groźna choroba pszczół w regionie!, https://raciborz.com.pl/2018/08/09/grozna-choroba-pszczol-w-regionie.html, Data publikacji: 2018.08.09, Data odczytu: 2018.08.12

raciborz.com.pl, Zgnilec amerykański atakuje w Racibórzu, https://raciborz.com.pl/2018/07/20/zgnilec-amerykanski-atakuje-w-raciborzu.html, Data publikacji: 2018.07.20, Data odczytu: 2018.08.12

www.nowiny.pl, Co z tym zgnilcem?, https://www.nowiny.pl/rybnik/141752-co-z-tym-zgnilcem.html, Data publikacji: 2018.08.08, Data odczytu: 2018.08.12Liczba wyświetleń artykułu: 1480

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi