Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Tajemnice pszczelego ula - warsztaty pszczelarskie 2018

wydarzenia pszczelarskie warsztaty pszczelarskie lipiec 2018 sierpień 2018 Katowice Tajemnice pszczelego ula Łukasz Przybył

Kim jest pszczelarz, czym jest ul, jak funkcjonuje pszczela rodzina, dlaczego mówi się "pracowity jak pszczoła" oraz jak powstaje miód i czym zajmują się trutnie, robotnice i matki, dowiadują się najmłodsi w cyklu warsztatów prowadzonych w lipcu i sierpniu 2018 r. w Muzeum Śląskim.

To już kolejne warsztaty z cyklu "Tajemnice pszczelego ula". Zajęcia odbywają się przy otwartych ulach, a dzieci uczestniczą w typowych pracach pszczelarskich z udziałem owadów.

W trakcie warsztatów omawiany jest m.in. proces zapylania roślin, zasady bezpieczeństwa i sprzęt pszczelarski. Uczestnicy dowiadują się, gdzie znajdują się: nakrop, miód, poszyty miód, pyłek, pierzga oraz jaja, larwy (czerw otwarty), poczwarki (czerw zamknięty), trutnie, robotnice i matki.

Warsztaty odbywają się w Muzeum Śląskim na ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach, na podwórku przy nadszybiu szybu Bartosz. Prowadzi je znawca pszczół, Łukasz Przybył z firmy "Pszczelarium" Katowice.

Wstęp na zajęcia kosztuje 24 zł (bilet dla dziecka i opiekuna; dodatkowy opiekun – 10 zł). Uczestnicy są proszeni o przyniesienie bluz z długim rękawem i długich spodni. Ze swej strony organizator zapewnia kapelusze i ewentualnie bluzy pszczelarskie dla zapominalskich oraz przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa. 

Opracowano na podstawie:

www.radio.katowice.pl, Tajemnice pszczelego ula. Warsztaty pszczelarskie., https://www.radio.katowice.pl/zobacz,37780,Tajemnice-pszczelego-ula-Warsztaty-pszczelarskie-audio-foto-.html, Data publikacji: 2018.07.22, Data odczytu: 2018.07.26

zabytkitechniki.pl, Tajemnice pszczelego ula – warsztaty w Muzeum Śląskim, https://zabytkitechniki.pl/Wydarzenia/Pokaz/1009634/tajemnice-pszczelego-ula-warsztaty-w-muz, Data odczytu: 2018.07.26

metropolia.slaskie.travel, Muzeum Śląskie - "Tajemnice pszczelego ula" - warsztaty, https://metropolia.slaskie.travel/Wydarzenia/Pokaz/1009847/muzeum-slaskie-tajemnice-pszczelego-ula, Data odczytu: 2018.07.26

muzeumslaskie.pl, Kalendarium https://muzeumslaskie.pl/pl/kalendarium/, Data odczytu: 2018.07.26Liczba wyświetleń artykułu: 1289

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati 2018-08-15 20:09:29

do katowic mam kawalek ale kto ma blizej to warto zeby sie wybral  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Domowa musztarda z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.