Wpływ zaprawiania nasion rzepaku ozimego na pszczoły
Zbliża się czas zasiewów rzepaku ozimego. Jest to odpowiedni moment na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odmian, jak również wybór odpowiedniej zaprawy do nasion. Priorytetem producentów rzepaku na tym etapie uprawy jest zagwarantowanie siewkom optymalnych warunków wzrostu na starcie, dlatego niezwykle ważny jest wybór substancji aktywnej zwalczającej szerokie spektrum szkodników, a jednocześnie bezpiecznej dla pszczół i środowiska.
Na rynku insektycydów od 2013 roku panuje zamęt. Unia Europejska wprowadziła wtedy moratorium na stosowanie najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów (neuroaktywnych insektycydów, chemicznie spokrewnionych z nikotyną), a w 2018 roku jeszcze bardziej zaostrzyła przepisy zabraniające stosowanie preparatów zawierających związki z tej grupy. W lipcu 2018 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, zezwolił na czasowe (do 1 listopada 2018 r.) wprowadzenie do obrotu dwóch insektycydów zawierających neonikotynoidy.
Jednak ich zastosowanie wciąż budzi kontrowersje. Greenpeace bije na alarm i ostrzega, że to pestycydy niebezpieczne dla pszczół. Rozsądną alternatywą dla producentów rzepaku ozimego w tym sezonie jest użycie insektycydu zawierającego związki niezagrażające owadom zapylającym, na przykład cyjantraniliprol. Warto zatem skorzystać z oferty firm nasiennych, które do zaprawiania oferowanego materiału siewnego zastosowały zaprawę Lumpiosa, opartą o tę substancję aktywną.
Mimo skuteczności neonikotynoidów i czasowego dopuszczenia ich do stosowania, nie można abstrahować od niekorzystnego wpływu tych związków na owady zapylające. Spadająca gwałtownie z roku na rok populacja pszczół, spowodowana przede wszystkim stosowaniem środków ochrony roślin, zawierających trujące dla nich substancje chemiczne, powinna skłaniać do wyboru preparatów bardziej przyjaznych dla środowiska. Może się bowiem okazać, że za kilka lat głównym powodem drastycznego spadku plonów będzie brak owadów zapylających.
Opracowano na podstawie:
nowoczesnafarma.pl, Wpływ zaprawiania nasion rzepaku ozimego na pszczoły, http://nowoczesnafarma.pl/Zaprawianie-nasion-rzepaku-ozimego.html, Data publikacji: 2018.07.25, Data odczytu: 2018.07.26
Czytaj również:
Wielki Dzień Pszczół 2018 i walka o zakaz stosowania neonikotynoidów
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 2362
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!