Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Rekowie Lęborskim 2018

pszczelarstwo pomorskie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w powiecie lęborskim

Prawie milion owadów osypało się pod koniec zeszłego tygodnia w pasiece w Rekowie Lęborskim (województwo pomorskie, powiat lęborski), prawdopodobnie z powodu źle prowadzonych oprysków na mszyce na polach ziemniaków.

Poszkodowany pszczelarz cały czas szacuje straty. Jego zdaniem, padł nawet milion pszczół w 40 ulach. 5 uli już teraz zostało spisanych na straty. Nie wiadomo, czy pszczoły, które przeżyły, będą w stanie przetrwać zimę. Prywatna firma, która wykonywała opryski, zobowiązała się do finansowej rekompensaty za straty poniesione przez pszczelarza.

Opryskiwanie pola jest ściśle regulowane przez prawo. Powinno się je wykonywać w godzinach wieczornych i tylko przy wietrze do 4 metrów na sekundę. Opryski wykonane o zbyt wczesnej porze powodują, że wiele pszczół pracujących na kwiatach ponosi śmierć na miejscu, a te ocalałe padają po powrocie do uli. Pszczoły w ulu, które wykryją zagrożenie, w tym dziwny zapach od innych pszczół, mogą je nawet zabić, aby skażona pszczoła nie zatruła całego ula.

To kolejny oprysk pól bez dochowania środków ostrożności, który doprowadził do zniszczenia pasiek w okolicach Lęborka w tym roku. Pod koniec maja w Kębłowie zginęło nawet 8 milionów pszczół.

Opracowano na podstawie:

radiogdansk.pl, Kolejne otrucie pszczół pod Lęborkiem. Padł prawie milion owadów, https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow, Data publikacji: 2018.07.31, Data odczytu: 2018.08.01Liczba wyświetleń artykułu: 1461

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem