Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wytrucie pszczół w Rekowie Lęborskim 2018

pszczelarstwo pomorskie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w powiecie lęborskim

Prawie milion owadów osypało się pod koniec zeszłego tygodnia w pasiece w Rekowie Lęborskim (województwo pomorskie, powiat lęborski), prawdopodobnie z powodu źle prowadzonych oprysków na mszyce na polach ziemniaków.

Poszkodowany pszczelarz cały czas szacuje straty. Jego zdaniem, padł nawet milion pszczół w 40 ulach. 5 uli już teraz zostało spisanych na straty. Nie wiadomo, czy pszczoły, które przeżyły, będą w stanie przetrwać zimę. Prywatna firma, która wykonywała opryski, zobowiązała się do finansowej rekompensaty za straty poniesione przez pszczelarza.

Opryskiwanie pola jest ściśle regulowane przez prawo. Powinno się je wykonywać w godzinach wieczornych i tylko przy wietrze do 4 metrów na sekundę. Opryski wykonane o zbyt wczesnej porze powodują, że wiele pszczół pracujących na kwiatach ponosi śmierć na miejscu, a te ocalałe padają po powrocie do uli. Pszczoły w ulu, które wykryją zagrożenie, w tym dziwny zapach od innych pszczół, mogą je nawet zabić, aby skażona pszczoła nie zatruła całego ula.

To kolejny oprysk pól bez dochowania środków ostrożności, który doprowadził do zniszczenia pasiek w okolicach Lęborka w tym roku. Pod koniec maja w Kębłowie zginęło nawet 8 milionów pszczół.

Opracowano na podstawie:

radiogdansk.pl, Kolejne otrucie pszczół pod Lęborkiem. Padł prawie milion owadów, https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow, Data publikacji: 2018.07.31, Data odczytu: 2018.08.01Liczba wyświetleń artykułu: 1582

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Konfitura z melona z imbirem i miodem