Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Rekowie Lęborskim 2018

pszczelarstwo pomorskie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w powiecie lęborskim

Prawie milion owadów osypało się pod koniec zeszłego tygodnia w pasiece w Rekowie Lęborskim (województwo pomorskie, powiat lęborski), prawdopodobnie z powodu źle prowadzonych oprysków na mszyce na polach ziemniaków.

Poszkodowany pszczelarz cały czas szacuje straty. Jego zdaniem, padł nawet milion pszczół w 40 ulach. 5 uli już teraz zostało spisanych na straty. Nie wiadomo, czy pszczoły, które przeżyły, będą w stanie przetrwać zimę. Prywatna firma, która wykonywała opryski, zobowiązała się do finansowej rekompensaty za straty poniesione przez pszczelarza.

Opryskiwanie pola jest ściśle regulowane przez prawo. Powinno się je wykonywać w godzinach wieczornych i tylko przy wietrze do 4 metrów na sekundę. Opryski wykonane o zbyt wczesnej porze powodują, że wiele pszczół pracujących na kwiatach ponosi śmierć na miejscu, a te ocalałe padają po powrocie do uli. Pszczoły w ulu, które wykryją zagrożenie, w tym dziwny zapach od innych pszczół, mogą je nawet zabić, aby skażona pszczoła nie zatruła całego ula.

To kolejny oprysk pól bez dochowania środków ostrożności, który doprowadził do zniszczenia pasiek w okolicach Lęborka w tym roku. Pod koniec maja w Kębłowie zginęło nawet 8 milionów pszczół.

Opracowano na podstawie:

radiogdansk.pl, Kolejne otrucie pszczół pod Lęborkiem. Padł prawie milion owadów, https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow, Data publikacji: 2018.07.31, Data odczytu: 2018.08.01



Liczba wyświetleń artykułu: 1245

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.