Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Rekowie Lęborskim 2018

pszczelarstwo pomorskie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w powiecie lęborskim

Prawie milion owadów osypało się pod koniec zeszłego tygodnia w pasiece w Rekowie Lęborskim (województwo pomorskie, powiat lęborski), prawdopodobnie z powodu źle prowadzonych oprysków na mszyce na polach ziemniaków.

Poszkodowany pszczelarz cały czas szacuje straty. Jego zdaniem, padł nawet milion pszczół w 40 ulach. 5 uli już teraz zostało spisanych na straty. Nie wiadomo, czy pszczoły, które przeżyły, będą w stanie przetrwać zimę. Prywatna firma, która wykonywała opryski, zobowiązała się do finansowej rekompensaty za straty poniesione przez pszczelarza.

Opryskiwanie pola jest ściśle regulowane przez prawo. Powinno się je wykonywać w godzinach wieczornych i tylko przy wietrze do 4 metrów na sekundę. Opryski wykonane o zbyt wczesnej porze powodują, że wiele pszczół pracujących na kwiatach ponosi śmierć na miejscu, a te ocalałe padają po powrocie do uli. Pszczoły w ulu, które wykryją zagrożenie, w tym dziwny zapach od innych pszczół, mogą je nawet zabić, aby skażona pszczoła nie zatruła całego ula.

To kolejny oprysk pól bez dochowania środków ostrożności, który doprowadził do zniszczenia pasiek w okolicach Lęborka w tym roku. Pod koniec maja w Kębłowie zginęło nawet 8 milionów pszczół.

Opracowano na podstawie:

radiogdansk.pl, Kolejne otrucie pszczół pod Lęborkiem. Padł prawie milion owadów, https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow, Data publikacji: 2018.07.31, Data odczytu: 2018.08.01Liczba wyświetleń artykułu: 1332

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły