Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Rekowie Lęborskim 2018

pszczelarstwo pomorskie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w powiecie lęborskim

Prawie milion owadów osypało się pod koniec zeszłego tygodnia w pasiece w Rekowie Lęborskim (województwo pomorskie, powiat lęborski), prawdopodobnie z powodu źle prowadzonych oprysków na mszyce na polach ziemniaków.

Poszkodowany pszczelarz cały czas szacuje straty. Jego zdaniem, padł nawet milion pszczół w 40 ulach. 5 uli już teraz zostało spisanych na straty. Nie wiadomo, czy pszczoły, które przeżyły, będą w stanie przetrwać zimę. Prywatna firma, która wykonywała opryski, zobowiązała się do finansowej rekompensaty za straty poniesione przez pszczelarza.

Opryskiwanie pola jest ściśle regulowane przez prawo. Powinno się je wykonywać w godzinach wieczornych i tylko przy wietrze do 4 metrów na sekundę. Opryski wykonane o zbyt wczesnej porze powodują, że wiele pszczół pracujących na kwiatach ponosi śmierć na miejscu, a te ocalałe padają po powrocie do uli. Pszczoły w ulu, które wykryją zagrożenie, w tym dziwny zapach od innych pszczół, mogą je nawet zabić, aby skażona pszczoła nie zatruła całego ula.

To kolejny oprysk pól bez dochowania środków ostrożności, który doprowadził do zniszczenia pasiek w okolicach Lęborka w tym roku. Pod koniec maja w Kębłowie zginęło nawet 8 milionów pszczół.

Opracowano na podstawie:

radiogdansk.pl, Kolejne otrucie pszczół pod Lęborkiem. Padł prawie milion owadów, https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow/80546-kolejne-otrucie-pszczol-pod-leborkiem-padlo-prawie-milion-owadow, Data publikacji: 2018.07.31, Data odczytu: 2018.08.01Liczba wyświetleń artykułu: 1517

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli