Portal Pszczelarski

Ankieta w sprawie otwarcia kierunku pszczelarskiego w szkole w Smolajnach

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie kurs pszczelarski technik pszczelarz

Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach (województwo warmińsko-mazurskie) planuje otwarcie kierunku technik pszczelarz. Władze szkoły nie są jednak do końca przekonane, czy zainteresowanie kierunkiem byłoby wystarczające. Placówka prosi więc potencjalnych uczniów o wypełnienie i przesyłanie ankiety, w której określiliby swoje zainteresowanie nauką na kierunku pszczelarskim.

Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach (gmina Dobre Miasto, powiat olsztyński) to szkoła z kilkudziesięcioletnią tradycją. Na chwilę obecną umożliwia kształcenie na kilku kierunkach rolniczych, na przykład w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik agrobiznesu czy technik weterynarii. Być może od przyszłego roku kształcić się w niej będą również przyszli pszczelarze. To, czy jednak taki kierunek w ogóle zostanie uruchomiony uzależnione jest od wyników przeprowadzanej przez szkołę akcji ankietowej.

Olsztyńscy pszczelarze nie ukrywają, że planowane utworzenie nowego kierunku to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Podkreślają, że województwo warmińsko-mazurskie znajduje się na trzecim miejscu w kraju, jeśli chodzi o produkcję miodu. Jednak wielu pszczelarzy to osoby starsze i często narzekają, że nie mają komu przekazać swojej wiedzy. Szkoda byłaby wielka, gdyby pszczelarska tradycja umarła. Być może więc zawód pszczelarza jest przyszłościowy.

Wszystkich chętnych na kształcenie się w zawodzie technik pszczelarz szkoła prosi o wypełnienie ankiety. Jej wzór można pobrać STĄD i po jej wypełnieniu przesłać na adres mailowy szkoły: zsr43@wp.pl

Opracowano na podstawie:

olsztyn.wm.pl, W Smolajnach chcą kształcić pszczelarzy, http://olsztyn.wm.pl/527939,W-Smolajnach-chca-ksztalcic-pszczelarzy.html, Data publikacji: 2018.07.29, Data odczytu: 2018.08.02Liczba wyświetleń artykułu: 1627

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-08-04 07:02:24

Szkoda, że nie wymyślili internetowej ankiety, ale ja oczywiście jestem za utworzeniem tego kierunku.  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

Konferencja Pszczelarska: Gospodarka Pasieczna i Wychów Matek w sezonie 2015

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim