Portal Pszczelarski

Ankieta w sprawie otwarcia kierunku pszczelarskiego w szkole w Smolajnach

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie kurs pszczelarski technik pszczelarz

Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach (województwo warmińsko-mazurskie) planuje otwarcie kierunku technik pszczelarz. Władze szkoły nie są jednak do końca przekonane, czy zainteresowanie kierunkiem byłoby wystarczające. Placówka prosi więc potencjalnych uczniów o wypełnienie i przesyłanie ankiety, w której określiliby swoje zainteresowanie nauką na kierunku pszczelarskim.

Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach (gmina Dobre Miasto, powiat olsztyński) to szkoła z kilkudziesięcioletnią tradycją. Na chwilę obecną umożliwia kształcenie na kilku kierunkach rolniczych, na przykład w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik rolnik, technik agrobiznesu czy technik weterynarii. Być może od przyszłego roku kształcić się w niej będą również przyszli pszczelarze. To, czy jednak taki kierunek w ogóle zostanie uruchomiony uzależnione jest od wyników przeprowadzanej przez szkołę akcji ankietowej.

Olsztyńscy pszczelarze nie ukrywają, że planowane utworzenie nowego kierunku to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu. Podkreślają, że województwo warmińsko-mazurskie znajduje się na trzecim miejscu w kraju, jeśli chodzi o produkcję miodu. Jednak wielu pszczelarzy to osoby starsze i często narzekają, że nie mają komu przekazać swojej wiedzy. Szkoda byłaby wielka, gdyby pszczelarska tradycja umarła. Być może więc zawód pszczelarza jest przyszłościowy.

Wszystkich chętnych na kształcenie się w zawodzie technik pszczelarz szkoła prosi o wypełnienie ankiety. Jej wzór można pobrać STĄD i po jej wypełnieniu przesłać na adres mailowy szkoły: zsr43@wp.pl

Opracowano na podstawie:

olsztyn.wm.pl, W Smolajnach chcą kształcić pszczelarzy, http://olsztyn.wm.pl/527939,W-Smolajnach-chca-ksztalcic-pszczelarzy.html, Data publikacji: 2018.07.29, Data odczytu: 2018.08.02Liczba wyświetleń artykułu: 1724

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-08-04 07:02:24

Szkoda, że nie wymyślili internetowej ankiety, ale ja oczywiście jestem za utworzeniem tego kierunku.  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele