Portal Pszczelarski

Święto miodu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli - relacja 2018

pszczelarstwo lubuskie relacja z wydarzenia Święto miodu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli 2018 Przemysław Karwowski

W niedzielę 22 lipca 2018 roku w godzinach 11:00-17:00 Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprosiło do skansenu na Święto miodu. Wydarzenie to stało się okazją nie tylko do spróbowania słodkiego płynnego złota i do wspólnej zabawy, ale także do poznania kultury łemkowskiej.

Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze-Ochli, organizowane od lat, niezmiennie przyciąga tłumy mieszkańców Zielonej Góry i całego regionu. W tegorocznych obchodach goście mogli skorzystać z licznych atrakcji, jakie przygotowali dla nich organizatorzy.

Jak zwykle nie zabrakło sceny plenerowej, na której wystąpiły zespoły folklorystyczne. Najmłodsi brali udział w konkursie pod hasłem: "Co wiem o miodzie i pszczołach?" Wraz z rodzicami mogli też obejrzeć:

  • pokazy odwirowywania miodu (w Chacie z Królowa),
  • krycia dachu strzechą (w Chacie z Potrzebowa),
  • kowalstwa (w Kuźni z Kosieczyna),
  • mielenia na żarnach (w Zagrodzie z Krobielewa),
  • maglowania (w Chacie z Jędrzychowiczek), czy
  • przędzenia na kołowrotku i wicia na wrzecionie (w Chacie z Jurzyna).

Pszczelarze z Kolska zaprezentowali tradycyjną metodę zbierania miodu z ula umieszczonego na drzewie, poprzez wchodzenie na nie przy wykorzystaniu kłody. Nie zabrakło też pokazów tradycyjnego wyrobu świec z pszczelego wosku.

Głodni wiedzy mogli wysłuchać wykładów odbywających się w ramach seminarium popularno-naukowego: "Łemkowie na zachodzie", "Antropolog w pasiece, czyli o pszczelarstwie nie tylko dla pszczelarzy", Zaś wykład Przemysława Karwowskiego "Miodosytnia w staropolskiej piwniczce" połączony był z otwarciem wystawy "Staropolska piwniczka".

Nie zabrakło też jarmarków rękodzieła i regionalnego jadła, a także przejażdżek bryczką dla dzieci i dorosłych, by każdy mógł znaleźć na święcie coś dla siebie. Bilety kosztowały 8zł/os., dla dzieci do 7 lat wstęp był bezpłatny. Akcja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opracowano na podstawie:

wp.muzeumochla.pl, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli. Święto miodu, http://wp.muzeumochla.pl/2018/07/03/swieto-miodu/, Data publikacji: 2018.07.03, Data odczytu: 2018.07.23

gazetalubuska.pl, Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli. Przybyły tłumy. Było słodko, smacznie i ciekawie! [ZDJĘCIA, WIDEO], www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/zielona-gora/a/swieto-miodu-w-skansenie-w-zielonej-gorze-ochli-przybyly-tlumy-bylo-slodko-smacznie-i-ciekawie-zdjecia-wideo,13355816/ Data publikacji: 2018.07.22, Data odczytu: 2018.07.23



Liczba wyświetleń artykułu: 1252

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie