Portal Pszczelarski

Święto miodu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli - relacja 2018

pszczelarstwo lubuskie relacja z wydarzenia Święto miodu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli 2018 Przemysław Karwowski

W niedzielę 22 lipca 2018 roku w godzinach 11:00-17:00 Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprosiło do skansenu na Święto miodu. Wydarzenie to stało się okazją nie tylko do spróbowania słodkiego płynnego złota i do wspólnej zabawy, ale także do poznania kultury łemkowskiej.

Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze-Ochli, organizowane od lat, niezmiennie przyciąga tłumy mieszkańców Zielonej Góry i całego regionu. W tegorocznych obchodach goście mogli skorzystać z licznych atrakcji, jakie przygotowali dla nich organizatorzy.

Jak zwykle nie zabrakło sceny plenerowej, na której wystąpiły zespoły folklorystyczne. Najmłodsi brali udział w konkursie pod hasłem: "Co wiem o miodzie i pszczołach?" Wraz z rodzicami mogli też obejrzeć:

  • pokazy odwirowywania miodu (w Chacie z Królowa),
  • krycia dachu strzechą (w Chacie z Potrzebowa),
  • kowalstwa (w Kuźni z Kosieczyna),
  • mielenia na żarnach (w Zagrodzie z Krobielewa),
  • maglowania (w Chacie z Jędrzychowiczek), czy
  • przędzenia na kołowrotku i wicia na wrzecionie (w Chacie z Jurzyna).

Pszczelarze z Kolska zaprezentowali tradycyjną metodę zbierania miodu z ula umieszczonego na drzewie, poprzez wchodzenie na nie przy wykorzystaniu kłody. Nie zabrakło też pokazów tradycyjnego wyrobu świec z pszczelego wosku.

Głodni wiedzy mogli wysłuchać wykładów odbywających się w ramach seminarium popularno-naukowego: "Łemkowie na zachodzie", "Antropolog w pasiece, czyli o pszczelarstwie nie tylko dla pszczelarzy", Zaś wykład Przemysława Karwowskiego "Miodosytnia w staropolskiej piwniczce" połączony był z otwarciem wystawy "Staropolska piwniczka".

Nie zabrakło też jarmarków rękodzieła i regionalnego jadła, a także przejażdżek bryczką dla dzieci i dorosłych, by każdy mógł znaleźć na święcie coś dla siebie. Bilety kosztowały 8zł/os., dla dzieci do 7 lat wstęp był bezpłatny. Akcja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opracowano na podstawie:

wp.muzeumochla.pl, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli. Święto miodu, http://wp.muzeumochla.pl/2018/07/03/swieto-miodu/, Data publikacji: 2018.07.03, Data odczytu: 2018.07.23

gazetalubuska.pl, Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli. Przybyły tłumy. Było słodko, smacznie i ciekawie! [ZDJĘCIA, WIDEO], www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/zielona-gora/a/swieto-miodu-w-skansenie-w-zielonej-gorze-ochli-przybyly-tlumy-bylo-slodko-smacznie-i-ciekawie-zdjecia-wideo,13355816/ Data publikacji: 2018.07.22, Data odczytu: 2018.07.23



Liczba wyświetleń artykułu: 1356

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Marlenka - ciasto z miodem

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016