Portal Pszczelarski

Święto miodu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli - relacja 2018

pszczelarstwo lubuskie relacja z wydarzenia Święto miodu w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli 2018 Przemysław Karwowski

W niedzielę 22 lipca 2018 roku w godzinach 11:00-17:00 Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprosiło do skansenu na Święto miodu. Wydarzenie to stało się okazją nie tylko do spróbowania słodkiego płynnego złota i do wspólnej zabawy, ale także do poznania kultury łemkowskiej.

Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze-Ochli, organizowane od lat, niezmiennie przyciąga tłumy mieszkańców Zielonej Góry i całego regionu. W tegorocznych obchodach goście mogli skorzystać z licznych atrakcji, jakie przygotowali dla nich organizatorzy.

Jak zwykle nie zabrakło sceny plenerowej, na której wystąpiły zespoły folklorystyczne. Najmłodsi brali udział w konkursie pod hasłem: "Co wiem o miodzie i pszczołach?" Wraz z rodzicami mogli też obejrzeć:

  • pokazy odwirowywania miodu (w Chacie z Królowa),
  • krycia dachu strzechą (w Chacie z Potrzebowa),
  • kowalstwa (w Kuźni z Kosieczyna),
  • mielenia na żarnach (w Zagrodzie z Krobielewa),
  • maglowania (w Chacie z Jędrzychowiczek), czy
  • przędzenia na kołowrotku i wicia na wrzecionie (w Chacie z Jurzyna).

Pszczelarze z Kolska zaprezentowali tradycyjną metodę zbierania miodu z ula umieszczonego na drzewie, poprzez wchodzenie na nie przy wykorzystaniu kłody. Nie zabrakło też pokazów tradycyjnego wyrobu świec z pszczelego wosku.

Głodni wiedzy mogli wysłuchać wykładów odbywających się w ramach seminarium popularno-naukowego: "Łemkowie na zachodzie", "Antropolog w pasiece, czyli o pszczelarstwie nie tylko dla pszczelarzy", Zaś wykład Przemysława Karwowskiego "Miodosytnia w staropolskiej piwniczce" połączony był z otwarciem wystawy "Staropolska piwniczka".

Nie zabrakło też jarmarków rękodzieła i regionalnego jadła, a także przejażdżek bryczką dla dzieci i dorosłych, by każdy mógł znaleźć na święcie coś dla siebie. Bilety kosztowały 8zł/os., dla dzieci do 7 lat wstęp był bezpłatny. Akcja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opracowano na podstawie:

wp.muzeumochla.pl, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli. Święto miodu, http://wp.muzeumochla.pl/2018/07/03/swieto-miodu/, Data publikacji: 2018.07.03, Data odczytu: 2018.07.23

gazetalubuska.pl, Święto miodu w skansenie w Zielonej Górze Ochli. Przybyły tłumy. Było słodko, smacznie i ciekawie! [ZDJĘCIA, WIDEO], www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/zielona-gora/a/swieto-miodu-w-skansenie-w-zielonej-gorze-ochli-przybyly-tlumy-bylo-slodko-smacznie-i-ciekawie-zdjecia-wideo,13355816/ Data publikacji: 2018.07.22, Data odczytu: 2018.07.23



Liczba wyświetleń artykułu: 1405

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim