Portal Pszczelarski

II edycja kampanii Be like Bee - Ratujmy Pszczoły

Ule w polu.

pszczelarstwo w Polsce akcja pszczelarska Be like bee - Ratujmy Pszczoły Fundacja Smart Gmina

Fundacja Smart Gmina prowadzi nabór w ramach II edycji kampanii Be like Bee - Ratujmy Pszczoły. Kampania ta ma na celu przybliżenie społeczeństwu problemów związanych z wymieraniem pszczół. Dzięki dofinansowaniu, w zgłoszonych miejscach, zorganizowane zostaną pikniki i warsztaty, podczas których zbudowana zostanie między innymi tradycyjna pasieka.

Fundacja Smart Gmina, wraz z Fundacją Promocji i Rozwoju Gmin Polskich, już po raz drugi prowadzą ogólnopolską akcję dofinansowującą cykl imprez edukacyjno-informacyjnych, podczas których wyjaśniane są przyczyny i konsekwencje wymierania pszczół, a także prezentowane są sposoby zapobiegania temu zjawisku.

Na czas imprez budowana jest tradycyjna pasieka, którą organizatorzy wyposażają w sprzęty i narzędzia używane przez pszczelarzy podczas ich codziennej pracy. Uczestnicy takich pikników, mają okazję zajrzeć do tradycyjnych uli, używanych przez pszczelarzy 100 lat temu i współcześnie. Ponadto, w takiej pasiece znajduje się - specjalnie na ten cel przygotowany - szklany ul obserwacyjny, w którym można obserwować życie pszczelej rodziny.

Organizatorzy imprez planują konkursy i zabawy dla dzieci, prezentację narzędzi i sprzętów pszczelarskich, a także degustację regionalnych wyrobów, takich jak: miód, pyłek, propolis czy pierzga.

Jak czytamy w broszurze informacyjnej, jedną z atrakcji imprezy są także warsztaty przeprowadzone przez dyplomowanego pszczelarza, mającego doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Warsztaty mają rozbudzić w uczestnikach wrażliwość na los pszczoły oraz dać im wiedzę na temat pracy pszczół i samego pszczelarza.

Dofinansowanie można uzyskać właściwie do każdej imprezy regionalnej czy szkolnej w wysokości 50% kosztów pikniku i warsztatów. Dochód z kampanii zostanie przeznaczony na rozwój programu, budowę pasiek oraz organizacje akcji tematycznych dla dzieci, hospicjach i szkołach specjalnych.  

Jedna z imprez w ramach kampanii odbędzie się pod koniec lipca 2018 r. w Sokolnikach (powiat wieruszowski).

Opracowano na podstawie:

Powiat rawicki, Kampania Be like Bee – Ratujmy Pszczoły, http://powiatrawicki.pl/www/kampania-be-like-bee-ratujmy-pszczoly/, Data publikacji: 2018.07.09, Data odczytu: 2018.07.10Liczba wyświetleń artykułu: 1488

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Sparceta siewna, esparceta siewna - roślina miododajna

Varroa destructor - obowiązki pszczelarza

Jak stosować kwas mrówkowy?

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?